Ogród

3 domowe sposoby na podgrzewanie wody w basenie

Kto z nas nie marzy o tym, by w lecie zanurzyć się w basenie. Każdy właściciel basenu chociaż raz zmagał się z zimną wodą w zbiorniku. Istnieje dużo sposobów, by ogrzać wodę w basenie. Zaczynając od zakupu specjalistycznych urządzeń czy mat grzewczych, a kończąc na praktycznie darmowych sposobach. Przechodząc dalej, poznasz 3 domowe sposoby na podgrzewanie wody w basenie.

Zimna woda – 3 domowe sposoby na podgrzewanie wody w basenie

Chociaż wskoczenie do zimnej wody w upalny dzień jest bardzo kuszące, nie jest to dobre dla naszego organizmu. Woda w basenie bardzo długo się nagrzewa, zwłaszcza jeśli nasz zbiornik jest większy niż 10 kubików.

Więcej porad znajdziesz na: https://alejakobiecosci.pl/

Nagła zmiana temperatury ciała jest niekorzystna dla organizmu. Można wówczas nabawić się przeziębienia, które zwolni nas na przynajmniej tydzień z możliwości dalszego ochładzania się w wodzie. Przeziębienie to jednak najmniejszy problem, przez skok do zimnej wody w czasie upału wystąpić może nagłe ochłodzenie organizmu, czyli anafilaksja. Naczynia krwionośne nagle, pod wpływem zmiany temperatury na mniejszą, kurczą się, co oznacza, że zmniejsza się ich powierzchnia. Przez obkurczone naczynia krwionośne przepływa mniej krwi, nasze serce zaczyna gwałtowniej i szybciej pracować, a ciśnienie krwi wzrasta. Oddech zaczyna przyspieszać, co może skończyć się zachłyśnięciem wody. Osoba z anafilaksją może stracić przytomność czy nawet się podtopić. Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrażającym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do gwałtownych zmian temperatur ciała przez skok do zimnej wody.

3 domowe sposoby na ogrzanie wody w basenie – kiedy kupno basenu pochłonęło więcej środków

Niekiedy zdarza się, że pod wpływem impulsu wybieramy produkt, który znacznie przewyższa założone wcześniej środki. Tak też zdarza się w przypadku zakupu basenu. Wielkość zbiornika oraz jego design mogą kusić konsumenta, przez co zapomina on o tym, że należy dokupić do niego pewne akcesoria. Pompa filtrująca jest niezbędna, więc często rezygnuje się z takich udogodnień jak ogrzewanie czy zadaszenie. Istnieją jednak domowe sposoby, które pomogą nam zaoszczędzić na zakupie urządzeń ogrzewających. Takich jak mata solarna czy podgrzewacze, tak aby odpoczynek nasz oraz naszych dzieci nie musiał zaczynać się od stopniowego ochładzania ciała.

Sposób 1 – solary za 1 zł

Płyty solarne do basenu nie należą do najtańszych. Oczywiście cena równa się efektowi – dzięki nim można bardzo szybko podgrzać wodę w basenie, z użyciem energii słonecznej. Jest to genialny wynalazek, ponieważ w lecie nie brak nam słońca nad głową, które nie raz denerwuje nas tym, że za mocno przygrzewa. Dlaczego by właśnie nie wykorzystać tego faktu i nie przełożyć go na naszą korzyść? Samo słońce jednak nie wystarczy. Mimo że woda przyciąga promienie słoneczne, nie jest w stanie sama z siebie nagrzać się na tyle, by przed wejściem do niej nie było potrzebne wcześniejsze przystosowywanie organizmu do temperatury wody. Bez pomocy z zewnątrz, woda może nagrzać się maksymalnie do 19 stopni Celsjusza.

Jak zaoszczędzić na kupnie drogich solarów basenowych? Możemy wykorzystać to, co każdy z nas na pewno ma w domu, a jeśli nie, to może nabyć w każdym sklepie za parę złotych. Mowa oczywiście o czarnych workach na śmieci. Nie od dzisiaj wiadomo, że czarny kolor przyciąga słońce, dlatego niektórzy rezygnują w lecie z ubrań w tym kolorze. W tym wypadku czarna barwa bardzo nam się przyda. Wystarczy, że rozłożymy kilka worków na powierzchni wody, tak by zasłaniały one wodę. Nie da nam to efektu, jak przy zastosowaniu profesjonalnych solarów basenowych, jednak ten praktycznie darmowy sposób sprawi, że woda w naszym basenie podniesie temperaturę nawet o kilka stopni.

Sposób 2 – wąż ogrodowy

Chociaż sposób z workami na śmieci, nie dość, że jest tani, to jeszcze skuteczny, dlaczego nie polepszyć efektu o dodatkowe kilka stopni Celsjusza? W tym sposobie na podgrzewanie wody w basenie, również wykorzystamy rzeczy, które są ogólnodostępne w każdym ogrodzie. Kto z mieszkańców wsi lub właścicieli działki nie posiada na własny użytek węża ogrodowego? Jest on potrzebny do podlewania grządek z warzywami, trawnika czy kwiatów ozdobnych.. Tym razem wąż ogrodowy posłuży nam jako instalacja do podgrzewania wody w basenie.

Z pomocą pompy czyszczącej basen, węża ogrodowego, taśmy izolacyjnej i dachu, można stworzyć konstrukcję, która w ciekawy i kreatywny sposób ogrzeje naszą wodę w basenie.

Zacznijmy od zatkania odpływów służących do przepływu wody przez pompkę z filtrem. Będzie nam ona potrzebna podczas konstrukcji ogrzewacza. Następnie należy odpiąć rurę, z której wypływa już odfiltrowana woda, w jej miejsce przytwierdzamy wąż ogrodowy. Najlepiej do tego przyda się ten z większą średnicą. Następnie przeplatamy wąż przez dach domu lub budynku gospodarczego. Blacha znajdująca się na dachu dużo mocniej nagrzeje wodę znajdującą się w wężu. Na koniec należy podpiąć drugi koniec węża ogrodowego do rury z zestawu pompy filtrującej, a ją z kolei z powrotem przytwierdzić do basenu. Zostaje nam tylko wyciągnąć korki blokujące przepływ wody do pompy, poczekać aż woda się ogrzeje i cieszyć się dodatkowymi stopniami.

Taki sposób może i jest bardziej skomplikowany oraz wymaga zastosowania większej ilości narzędzi, ale skutecznie działa na podgrzewanie wody w basenie nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Dzięki czemu nie będziesz potrzebować, przystosowywać swojego ciała do temperatury wody i szybciej zaczniesz cieszyć się relaksem.

Sposób 3- domowe sposoby na podgrzewanie wody w basenie

Chociaż powyższe sposoby wydają się najlepszymi, nie można zapomnieć o jednym z najstarszych i najprostszych sposobów na ogrzanie basenu. Kiedy nasza woda nie jest zbyt ciepła, a nasze dzieci lub my sami chcemy już cieszyć się kąpielą w upalny, letni dzień, jednym z najstarszych sposobów jest użycie ciepłej wody z kranu. By tego dokonać, można użyć dwóch metod.

  1. Pierwszą z metod na podgrzewanie wody w basenie za pomocą wody z kranu jest podłączenie do niej węża ogrodowego, przeciągnięcie go do basenu i dolanie ciepłej wody.
  2. Drugim sposobem, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy użyć węża, jest nalanie wody do wiadra bądź baniaka i kilkukrotne dolewanie wody. Jest to dość czasochłonne, jak również męczące.

Sposób ten jest jednak bardzo nieekonomiczny. Z uwagi na ocieplenie klimatu, bardzo ważne jest, by nie marnować wody na własne zachcianki. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami basenu i chcemy cieszyć się ochłodzeniem, kluczowe jest, by dbać o nalaną już wodę. Używać filtrów oraz dostępnych na rynku specyfików, które pomogą nam utrzymać czystość naszej wody. Niestety w przypadku niektórych, niedoinformowanych osób, wymiana wody w basenie jest dość częsta. Skutkuje to marnowaniem wody, pieniędzy i energii. Po każdorazowym opróżnieniu basenu należy go dokładnie wyczyścić, co zużywa dodatkową ilość wody.

Powiązane wpisy
Ogród

Aktywność na świeżym powietrzu - dlaczego warto wybrać profesjonalnego producenta placów zabaw?

W dzisiejszych czasach, gdy większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, dbanie o…
Czytaj więcej
Ogród

Jak ochronić grządki warzywne przed zwierzętami domowymi i dziećmi?

Wiosną Twój ogród odżywa. Rośliny ozdobne zaczynają kwitnąć i ozdabiać całą posesję. To…
Czytaj więcej
Ogród

Sposoby na mszyce na surfiniach - jak skutecznie je usunąć?

Mszyce na roślinach to zmora wielu ogrodów i balkonów, delikatne surfinie są bardzo podatne na…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *