Nieruchomości w kamienicach są niewątpliwie urokliwe, ale potrafią być bardzo problematyczne – szczególnie jesienią i zimą chłód i wilgoć stanowią wyzwanie. Aby poprawić komfort życia codziennego, warto pomyśleć o instalacji klimatyzatora do ogrzewania. Z pomocą takiego urządzenia schłodzisz powietrze w pomieszczeniach latem i dogrzejesz je w chłodniejszych miesiącach. Koszty takiego ogrzewania mogą pozytywnie zdziwić, a wygoda działania „klimy” zaskoczyć nawet największych sceptyków. Dowiedz się więcej o zastosowaniu takiego rozwiązania w kamienicy.
Ogrzewanie klimatyzatorem – na czym polega?
Klimatyzacja z możliwością grzania to żadna nowość w domach jednorodzinnych, ale w starszym budownictwie dopiero raczkuje. Mimo że w każdym z takich budynków działa główne źródło ciepła, to czasami bywa ono niewystarczające. Największy problem mają właściciele mieszkań w starych kamienicach, w których brakuje centralnego ogrzewania. Nieodpowiednia izolacja termiczna dodatkowo doprowadza do dużych strat ciepła. Mimo regularnego (i często intensywnego) grzania, temperatura może być tam zbyt niska, a rachunki nieproporcjonalnie wysokie.
Zmiana głównego systemu grzewczego jest w takich przypadkach często niemożliwa, a mieszkańcy nie mogą doprosić się o ocieplenie elewacji czy wymianę okien. Jedynym rozwiązaniem wydaje się dogrzewanie mieszkania we własnym zakresie, a najłatwiej wykorzystać do tego klimatyzator z funkcją grzania. Zwykle montuje się urządzenie typu powietrze-powietrze – stosunkowo tanie i łatwe w instalacji. Podstawową funkcją takiego urządzenia jest chłodzenie w upalne dni, ale sprzęt ten może też działać w odwrócony sposób i ogrzewać powietrze w pomieszczeniu do zadanej temperatury.
– W klimatyzatorach z funkcją grzania zastosowana jest specjalna, zasilana elektrycznie pompa umożliwiająca podnoszenie temperatury. Kiedy urządzenie zostanie ustawione w tryb grzania, zewnętrzna jednostka zaczyna odpowiadać za parowanie, natomiast wewnętrzna za skraplanie, a gdy klimatyzator chłodzi, te jednostki zamieniają się rolami – mówi Piotr Materek, Kierownik ds. Technicznych marki KAISAI.
Klimatyzator do ogrzewania w kamienicy – czy to dobry pomysł?
Klimatyzacja z opcją ogrzewania doskonale sprawdzi się nie tylko zimą, w te największe mrozy. Przyda się też przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i tuż po jego zakończeniu, szczególnie gdy temperatury na zewnątrz są niskie.
Czasami zdarza się, że w mieszkaniu może być zimno jeszcze w maju lub na początku czerwca, a przecież sezon grzewczy dawno się już skończył. Bywa też, że w kamienicy jest zimno już we wrześniu, a na ciepło z kaloryferów trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni. W takich sytuacjach jedynym doraźnym rozwiązaniem jest dogrzewanie powietrza z wykorzystaniem energii elektrycznej – najlepiej przy użyciu klimy.
Ogrzewanie klimatyzatorem w sezonach przejściowych zapewnia komfort termiczny bez względu na termin rozpoczęcia sezonu grzewczego. Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku na pilocie, żeby szybko i niewielkim kosztem dogrzać mieszkanie do oczekiwanej temperatury.
Klimatyzator z funkcją ogrzewania – kiedy warto go zastosować?
Ogrzewanie z wykorzystaniem klimatyzacji będzie dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach narożnych i zlokalizowanych na parterze. To także odpowiedni wybór dla nieruchomości z dużymi (szczególnie starymi) oknami oraz w kamienicach pozbawionych centralnego ogrzewania i ocieplenia elewacji.
Klimatyzator do ogrzewania sprawdzi się też w mieszkaniach, w których na co dzień panuje wysoka wilgotność powietrza zagrażająca nie tylko meblom, ale też zdrowiu domowników. Klima skutecznie osusza powietrze z nadmiaru wilgoci, a jeśli ma wbudowany filtr HEPA, oczyszcza je też z kurzu, roztoczy, pyłków i innych alergenów. Zaawansowane technologicznie urządzenia są wyposażone nawet w funkcję jonizacji powietrza, kierunkowy nawiew równo dystrybuujący ciepło i inne udogodnienia.
Ile kosztuje klimatyzacja, która grzeje?
Ogrzewanie klimatyzatorem to dziś już nie ekstrawagancja, a często konieczność w starych kamienicach. Można go kupić w naprawdę korzystnej cenie – wszystko zależy od wybranego modelu, jego funkcji oraz zakresu pracy. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że to ekonomiczne rozwiązanie. Przy dogrzewaniu powietrza w pomieszczeniach jesienią przez kilka godzin dziennie, miesięczny koszt wynosi zwykle zaledwie kilkadziesiąt złotych. Zimą, przy dużo niższych temperaturach urządzenie pobierze więcej energii, ale i tak będzie tańsze w eksploatacji w porównaniu do ogrzewania przy użyciu grzejników konwektorowych czy olejowych.
– Nowoczesny klimatyzator z funkcją ogrzewania – taki jak model KAISAI PRO HEAT – pobiera bardzo mało prądu w stosunku do wytwarzanego ciepła. Wysoki współczynnik SCOP zaawansowanych klimatyzatorów plasuje je wysoko w hierarchii urządzeń zapewniających znaczną poprawę jakości życia i jednoczesne ograniczenie kosztów eksploatacji mieszkania – podsumowuje Piotr Materek.