Żywice epoksydowe to termoutwardzalne materiały charakteryzujące się licznymi interesującymi właściwościami, dzięki którym stały się popularnym i docenianym materiałem o wielu zastosowaniach. Z czego się składają, w jakich dziedzinach przemysłu można je wykorzystać i jak określić, który producent żywicy epoksydowej będzie odpowiednim wyborem?
Żywice epoksydowe – sposób użycia i zastosowanie
Żywice epoksydowe to materiały otrzymywane sztucznie w wyniku syntezy chemicznej. Ich skład zawiera przeważnie dwie substancje: utwardzacz (epichlorohydryna lub oligomer) oraz polifenol o pochodzeniu roślinnym lub poliglikol. Składniki są dokładnie mieszane przed wylaniem, w proporcjach wskazanych przez producenta, a następnie całość jest wylewana w wybranym miejscu. Jako że żywica epoksydowa jest polimerem termoutwardzalnym, w celu przyspieszenia procesu schnięcia można wystawić ją na działanie umiarkowanego ciepła.
Żywice epoksydowe to wszechstronne materiały, które wykorzystuje się w licznych branżach – szczególnie w sektorze budowlanym i metalowym, gdzie służą one jako klej konstrukcyjny. Są one używane również do wytwarzania włókien węglowych czy włókien szklanych wzmocnionych żywicą, które stosuje się m.in. w przemyśle samochodowym czy budownictwie. Ważnym obszarem zastosowania jest również pokrywanie podłóg przemysłowych – popularność żywicy w tym przypadku wiąże się przede wszystkim z wysoką wytrzymałością materiału.
Właściwości i zalety żywic epoksydowych
Żywice epoksydowe to materiały o wielu korzystnych właściwościach. Cechują się wysoką odpornością chemiczną i mechaniczną, a także wytrzymałością na skrajne temperatury. W przypadku żywicy poliuretanowej zakres temperatur, w których materiał zachowuje swoje właściwości, wynosi od −20 do nawet +80 stopni. Żywice epoksydowesą doceniane również ze względu na niską kurczliwość podczas utwardzania, co sprawia, że naprężenia wewnątrz materiału są minimalne. Ponadto są to tworzywa stosunkowo łatwe w użyciu: proporcje, w których miesza się ich składniki, są zwykle podane przez producenta, a czas utwardzania można kontrolować zgodnie ze swoimi potrzebami.
Zalety żywicy epoksydowej można łatwo przedstawić na przykładzie podłóg wykonywanych z tego materiału. Ich powierzchnia jest gładka, antystatyczna i łatwa w czyszczeniu. Co więcej, w żywicę można stopić ozdobne elementy, dzięki czemu jest to ciekawe rozwiązanie również pod względem estetyki.
Producent żywicy epoksydowej – jaką firmę wybrać?
Chcąc wykorzystać żywicę epoksydową do utworzenia powierzchni i innych zastosowań, warto postawić na sprawdzone propozycje, które będą w stanie zachować właściwości materiału przez długie lata. TECHNIArt to producent żywicy epoksydowej o wieloletnim doświadczeniu, który ma w swojej ofercie liczne żywice epoksydowe nadające się do różnorodnych powierzchni. Proponowane przez firmę produkty tego typu można podzielić na barwne i bezbarwne, dzięki czemu można bez problemu dopasować swój wybór do aranżacji i charakterystyki danego wnętrza.