Insekty w domu

Najczęściej występujące robaki w łazience- jak je powstrzymać?

Niezależnie od tego, czy spędzasz wieczór relaksując się w wannie, czy bierzesz poranny prysznic, widok biegających po łazience robaków nie jest niczym miłym. Niestety jest to bardzo powszechny problem i dotyczy wielu mieszkań. Aby uniknąć niepokojącego odkrycia, ważne jest, żeby dowiedzieć się, jakie są najczęściej występujące robaki w łazience i jak możemy się ich pozbyć, aby uchronić się przed plagą.

Co robią w łazience i skąd się biorą?

Wszelkiego rodzaju robaki i szkodniki są przyciągane do łazienek głównie ze względu na wilgoć. Wiele owadów ciągnie do wilgotnych środowisk, dlatego właśnie zaparowana łazienka wydaje się miejscem do tego stworzonym. Nieszczelne rury, prysznice i umywalki zapewniają dokładnie takie otoczenie, jakiego potrzebują, aby spokojnie przetrwać i móc się rozmnażać. Oprócz tego mają zapewnione pożywienie, gdyż spleśniałe obszary są wręcz idealnym pokarmem.

robaki-w-łazience-karaluchy

Rodzaje robaków w łazience:

Rybiki srebrzyste (Zygentoma)

Szkodniki żyjące w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, dlatego najczęściej pojawiają się  w łazience. Ich kolorystykę można określić jako czarną i srebrną – stąd ich nazwa. Dla niektórych wyglądają trochę jak małe pijawki, a nawet gąsienice. Kiedy na nie spojrzysz, zauważysz małe srebrne łuski i czułki na grubszej stronie brzucha. Zjadają głównie resztki i inne szczątki organiczne. Gdy zabraknie im jedzenia, mogą jeść ubrania, a nawet tapety i papier toaletowy. Dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do ich rozmnażania się na dużą skalę. 

Te małe łazienkowe robaki pojawiają się głównie w nocy. W ciągu dnia chowają się w szczelinach i wychodzą na powierzchnię po zmroku. Poruszają się niezwykle szybko. Po włączeniu światła w łazience w nocy możesz zauważyć uciekające w popłochu.

Karaluchy (Blatta orientalis)

Niestety nie jest to żadną niespodzianką, że karaluchy możemy regularnie znaleźć w łazienkach. Preferują ciepłe i wilgotne otoczenie, dlatego zaparowane pomieszczenia są dla nich bardzo komfortowym domem. Jeśli odpływy nie są rutynowo czyszczone i zakrywane, łazienka może łatwo stać się ich celem.

Czytaj także:  Czym rozpuścić kropelkę? Poznaj najlepsze sposoby na pozbycie się kleju

Mrówki (Monomorium pharaonis)

Najczęstszymi gatunkami mrówek atakującymi toalety są mrówki faraonów. Łazienki zapewniają doskonałe środowisko, ponieważ wolą gniazdować w ciepłych, wilgotnych miejscach z dostępem do wody. Te małe robaki zwykle szukają schronienia w pustkach ściennych, za listwami przypodłogowymi i pod podłogami.  

Pająki (Tegenaria domestica)

W przypadku pająków domowych najczęściej spotykamy korsarze, czyli małe jasnobrązowe owady o długich i kanciastych nogach. Drugim najczęściej występującym gatunkiem są kątniki, czyli czarne pająki, preferujące ciemne i szczelinowe kąty. Choć często budzą niechęć, a nawet wstręt, warto się do nich przyzwyczaić, bo pełnią ważną „higieniczną rolę” w naszej łazience, a dokładniej zmniejszają ilość innych robaków wstępujących na tym samym terenie.

Prosionki szorstkie (Porcellio scaber)

Występują przede wszystkim tam, gdzie wilgotność jest podwyższona. Podłużne, owalne, o długości około 15 mm. Owady te mają kolor zielony, brązowy lub szary. Podobnie jak rybiki, również lubią wilgoć i są aktywne w nocy. 

Roztocza pleśni (Acari)

Stała wilgoć w łazience może powodować pleśń, a gdy tak się stanie, roztocza pleśni mogą na stałe zagościć w Twojej łazience. Występują jako malutkie, białe lub jasnobrązowe robakami, które żywią się pleśnią. Podobnie jak karaluchy, szybko się rozmnażają i wytwarzają alergeny, które mogą wywołać reakcję alergiczną u niektórych osób.

Jak powstrzymać robaki w łazience?

Aby owady nie dostały się do Twojej łazienki, musisz stworzyć najmniej przyjazne środowisko do przetrwania. Sprawdziliśmy jak to zrobić:

  • Zmniejsz wilgotność – jest jednym z głównych czynników przyciągających. Używaj osuszacza lub nawiewników sufitowych podczas kąpieli.
  • Napraw problemy z drenażem i hydrauliką – jeśli w łazience występują owady, możliwe, że istnieje podstawowy problem z hydrauliką, który należy rozwiązać. Zadzwoń do swojego lokalnego specjalisty w celu oceny sytuacji.
  • Sprzątaj regularnie – gdy owady znajdą się w Twojej łazience, łatwy dostęp do jedzenia sprawi, że pozostaną z Tobą na dłużej. Staraj się regularnie czyścić łazienkę.
  • Uszczelnij otwory – uszczelniaj pęknięcia i szczeliny, które znajdują się wokół ścian i ram okiennych. Napraw rozdartą osłonę okna.
  • Bądź świadomy – szkodniki mogą dostać się do Twojej łazienki z innych pomieszczeń w Twoim domu. Zwróć uwagę na dodatkowe punkty wejścia lub wilgotne obszary, które wymagają uwagi.
Czytaj także:  Małe muszki w domu – jak je zwalczyć?

Robaki w łazience, czyli najlepsze środki zapobiegawcze.

Najpierw usuń wszelkie przyczyny nadmiernej wilgoci, ponieważ robaki w łazience uwielbiają takie środowisko. Zwiększ wentylację poprzez użycie wentylatora, rozłóż chłonne maty podłogowe i zajmij się nieszczelnymi rurami lub kranami. Dodatkowo zadbaj o to, aby owady nie miały dostępu do łazienki, uszczelniając szczeliny w ścianach. Wymień wszystkie uszkodzone płytki, ponieważ pęknięcia w podłodze mogą umożliwić gromadzenie się wilgoci i zapewnić szkodnikom łatwy dostęp do kryjówek. 

Utrzymanie czystości łazienki może znacznie pomóc w zapobieganiu inwazji. Umyj zasłony i wykładziny prysznicowe oraz wyrób w sobie nawyk sprawdzania i czyszczenia odpływów, a nawet uszczelniania ich siatkową osłoną. W szczególności toalety powinny być czyszczone rutynowo, aby nie mogły służyć za źródło pożywienia. Szafy powinny być również uporządkowane i uporządkowane, aby nie mogły służyć jako kryjówka dla małych owadów.

Powiązane wpisy
Insekty w domu

Jak przygotować się do dezynsekcji w domu?

Wykonując dezynsekcję domu, ważne jest, aby zrobić to bezpiecznie i skutecznie. Usuwanie…
Czytaj więcej
Insekty w domu

Robaki w domu pojawiające się pod wpływem wilgoci

Szkodniki domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach z różnych powodów. Niektóre pociąga…
Czytaj więcej
Insekty w domu

Małe muszki w domu – jak je zwalczyć?

Widząc muszki owocówki w domu, należy reagować bardzo szybko. Te drobniutkie owady…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *