Sanitariat i armaturaMateriały wykończeniowe

Brodzik z konglomeratu, czym się wyróżnia?

Zanim staniemy przed wyborem brodzika, należy się zastanowić czym różni się brodzik z konglomeratu od popularnego akrylowego. Co to jest konglomerat i jakie ma zastosowanie? Czy konglomerat nadaje się do łazienki?

Stosowany we wnętrzach konglomerat to mieszanka rozdrobnionych kamieni naturalnych oraz spoiwa czyli żywicy. Wyróżnić można kilka rodzajów konglomeratu, które różnią się cechami oraz zastosowaniem.

Co to jest konglomerat?

Konglomerat to materiał występujący w naturze, rodzaj litej skały osadowej, łączącej w sobie różne okruchy oraz żywicę. Oprócz naturalnego konglomeratu występuje także sztuczny i to właśnie on wykorzystywany jest we wnętrzach. To z czego składa się konglomerat, regulowane jest przez normę PN-EN 14618:2009 i jest to produkt przemysłowy wytwarzany z naturalnego oraz pochodzącego z recyklingu kamienia, a także różnych materiałów tj, ceramika, szkło, lustra połączonych żywicą epoksydową.

Jakie są rodzaje konglomeratu?

Konglomerat dzieli się zazwyczaj z uwagi na rodzaj użytego kamienia, wyróżnić można konglomerat: granitowy, marmurowy i kwarcowy.

Zastosowanie konglomeratu

Konglomerat to materiał o różnorodnym zastosowaniu, jest to świetna alternatywa dla wyrobów z kamieni naturalnych. W zależności od rodzaju konglomeratu, może on być mniej lub bardziej wytrzymały, jego najpopularniejsze zastosowanie to blaty kuchenne i łazienkowe, parapety, schody, okładzina ścienna i podłogowa.

Zalety:

  • lekkość – w zestawieniu z kamieniem naturalnym, wyroby z konglomeratu są lżejsze o ok. 20%
  • wszechstronne zastosowanie – w formie, blatów, parapetów, posadzek czy okładzin.
  • szeroki wybór barw i wzorów – dzięki możliwości zastosowania barwników, konglomerat daje więcej możliwości niż kamień naturalny.
  • brak spin – biały konglomerat łączony jest bezspoinowo, dlatego można zamówić np. dowolny rozmiar blatu kuchennego
  • temperatura – konglomerat przejmuje temperaturę otoczenia, dzięki czemu jest znacznie przyjemniejszy w dotyku niż kamień naturalny.
  • cena – cena konglomeratu jest niższa niż kamienia naturalnego.
  • niewielka nasiąkliwość – dzięki temu, że konglomerat nie chłonie wody, idealnie nadaje się do łazienki.
Czytaj także:  Najlepsze urządzenia do czyszczenia kostki brukowej

Konglomerat w łazience

Do łazienki polecamy są konglomeraty kwarcowe lub granitowe, które wykazują większą wytrzymałość. Konglomerat jest antybakteryjny, co przeciwdziała rozwojowi bakterii i mikroorganizmów. Zaletą użycia konglomeratu w łazience jest również możliwość uzyskania wielu wzorów i kolorów z konglomeratu. Obudowa bez spoin stwarza możliwość stworzenia brodzika bezspoinowego, szczególnie polecane są w tym przypadku konglomeraty kwarcowe, impregnowane w zakładach produkcji.

Brodzik z konglomeratu

Wybór brodzika do łazienki to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć podczas remontu. Brodzik musi być funkcjonalny i wygodny, ale też estetyczny i dopasowany do wnętrza. Czym tak naprawdę różnią się brodziki akrylowe od tych z konglomeratu?

Akryl jest najpopularniejszym materiałem z jakiego wykonuje się brodziki łazienkowe, posiada wiele zalet i stosunkowo niską cenę.. Brodziki z akrylu, są przyjemne w dotyku, ciepłe i łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak trzeba uważać żeby brodzik, który chcemy kupić został wyprodukowany wg europejskich norm, ponieważ te wyprodukowana w krajach azjatyckich, bardzo często żółkną i są podatne na uszkodzenia.

Dlaczego konglomerat jest lepszy od akrylu? Oprócz wspomnianych już zalet estetycznych, jest bardzo wytrzymały, ma właściwości antypoślizgowe i jest odporny na promienie UV. Brodziki z konglomeratu dają większe możliwości aranżacji wnętrz, większy wybór kolorów oraz designerskie formy.

Różnice techniczne brodzików z konglomeratu

Różnice techniczne pomiędzy brodzikami akrylowymi, a wykonanymi z konglomeratu pojawiają się na etapie produkcji. Produkcja brodzików akrylowych odbywa się na podstawie wcześniej przygotowanych form, co ułatwia proces termoformowania brodzika i umożliwia uzyskania idealnego kształtu.

Proces produkcji brodzików z konglomeratu jest inny i polega na wlaniu masy konglomeratowej do formy, a następnie czeka się, aż masa nabierze odpowiedniej twardości.

Brodzik z konglomeratu-jaki wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i projektu łazienki, a także budżetu. Na początku zastanówmy się jaki budżet chcemy przeznaczyć na remont lub aranżację łazienki.

Czytaj także:  Panele winylowe czy laminowane?

Na tym etapie warto przejrzeć dostępne katalogi producentów armatury łazienkowej, płytek czy mebli łazienkowych, pomocna może być też wizyta w sklepie z wyposażeniem łazienek. Kiedy już znajdziemy projekty, które nas inspirują np. na Pintereście oraz produkty, które pasują do naszego projektu, to na tym etapie warto zastanowić się nad brodzikiem.

Jeżeli decydujemy się na klasyczną łazienkę w odcieniach bieli, beżu z drewnianymi dodatkami można rozważyć zakup akrylowego brodzika, natomiast kiedy wybieramy łazienkę w ciemnych kolorach, czerni lub szarości idealnym rozwiązaniem będzie brodzik z konglomeratu, Producenci oferują szeroki asortyment brodzików o różnych kształtach i kolorach. Jeżeli nadal mamy wątpliwości, warto skorzystać z porady architekta wnętrza.

Architekci często w swoich projektach decydują się na wybór brodzika z konglomeratu, z uwagi na ich funkcję, formę i kolor. W projekcie architekta znajdzie się gotowe rozwiązanie układu funkcjonalnego, projekt techniczny dla wykonawców, w tym dokładny projekt montażu brodzika. Architekt wnętrz pomoże również przy wyborze płytek i baterii łazienkowych, a także dodatków tj. lustra, kwiaty czy pojemniki na mydła. Pomocne przy projektowaniu łazienek są również wizualizacje wnętrz, które pozwolą nam zobaczyć, jak będzie wyglądała nasza łazienka. Architekt przygotuje zwykle dwa lub trzy warianty projektu łazienki i doradzi, który z nich będzie najlepszy i najbardziej funkcjonalny.

Po dokonaniu wyboru warto też skorzystać z porady architekta i zamówić brodzik od sprawdzonego producenta, aby uniknąć przykrych rozczarowań co do jakości wykonania. Dobrze dobrany brodzik posłuży w naszej łazience całe lata.

Powiązane wpisy
Materiały wykończenioweSanitariat i armatura

Instalacje Hydrauliczne w Domu Jednorodzinnym - Co Można Zrobić Samodzielnie a Co Powierzyć Specjalistom

Instalacje hydrauliczne w domach jednorodzinnych mogą różnić się pod względem stopnia…
Czytaj więcej
Materiały wykończenioweŚciany i sufity

Farby Dulux czy farby Magnat – które wybrać do malowania wnętrz?

Wybór odpowiedniej farby do wnętrz to kluczowy element podczas remontu. Farby Dulux oraz farby…
Czytaj więcej
Drzwi i oknaMateriały wykończeniowe

Rolety bambusowe – w jakich wnętrzach można je montować?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż rolet bambusowych w swoich oknach, doceniając…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *