Ważnym elementem architektury wnętrza są drzwi, gdy urządzamy mieszkanie lub je remontujemy dobieramy drzwi na wzór poprzednich Większość drzwi jest wystandaryzowana i zwykle mają 100 cm szerokości i 200 cm wysokości. Problem pojawia się, gdy remontujemy stary dom, albo adaptujemy poddasze strychu i natrafiamy na drzwi wewnętrzne i ich nietypowe wymiary. Jak najlepiej rozwiązać ten problem?
Drzwi podstawowe elementy:
Jeżeli wybieramy drzwi wewnętrzne, warto sprawdzić ich nietypowe wymiary, zacząć od postaw i poznać ich budowę.
Standardowe drzwi składają się ze:
- skrzydła (prawe lub lewe) jest to ruchoma część drzwi
- z ościeżnicy zamontowanej w ścianie
- z listew maskujących mocowanie drzwi
- klamki
- szyldu
Projekt drzwi
Wykonanie drzwi o nietypowych wymiarach najlepiej zlecić stolarzowi, który wykona dokładne pomiary i zaproponuje projekt nowych drzwi. Można też poszukać producentów drzwi wewnętrznych, którzy oferują wykonanie projektu drzwi o nietypowych wymiarach, niektórzy z nich oferują usługi projektowe także online.
Jak zmierzyć drzwi o nietypowych wymiarach?
Pomiar drzwi nie jest trudny, jednak trzeba trzymać się kilku zasadach, a przede wszystkim trzeba być bardzo dokładnym w swoich pomiarach.
Najlepiej pomiar prowadzić w następujący sposób:
- Ustalenie wymiarów otworu (wysokości i szerokości)
- Kolejnym krokiem jest projekt/wybór ościeżnicy, trzeba zastanowić się czy ościeżnica ma być stała czy regulowana.
- Pomiar skrzydła drzwi (należy przewidzieć luzy montażowe)
- Ponowny pomiar wysokości i porównanie go z pozostałymi drzwiami wewnętrznymi
Dobór szyldów i klamek
Przy wyborze szyldów i klamek do drzwi wewnętrznych istotną rolę odgrywają walory estetyczne. Podczas wyboru trzeba uwzględnić również pozostałe drzwi. We wnętrzach dobrze jest zdecydować się na wybór jednego stylu, aby całość była spójna i estetyczna.
Jakie są rodzaje szyldów i klamek do nietypowych drzwi wewnętrznych?
Rodzaje klamek:
- szyld długi – robią wrażenie solidnych i trwałych, przy wyborze tego szyldu ważny jest rozstaw zamka
- szyld dzielony – klamka i szyld są niezależne
W zależności od zastosowania zamka mogą być:
- szyldy pod wkładkę
- szyldy pod klucz
- szyldy na zamek WC
- szyldy pełne (nie mają otworu na klucz)
Wspomaganie klamki:
- klamka ze wspomaganiem (ze sprężyną utrzymującą ją we właściwej pozycji)
- klamka bez wspomagania
Pozostałe drzwi wewnętrzne o nietypowych wymiarach
Drzwi o nietypowych wymiarach to nie tylko drzwi wewnętrzne do pomieszczeń, ale także drzwi do szaf czy schowków, szczególnie tych znajdujących się na poddaszu pod skosem.
Jak poradzić sobie ze “ściętymi” drzwiami? Przede wszystkim trzeba wykorzystać ich potencjał, drzwi ze skosem mogą być bardzo ciekawym elementem wnętrza, które nada charakter całemu pomieszczeniu.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi ze skosem o konstrukcji płytowej, oferowanych przez różnych producentów, można jednak zlecić wykonanie drzwi skośnych stolarzowi.
Dobór koloru do nietypowych drzwi
Problem kolorystyki drzwi wewnętrznych o nietypowych wymiarach można rozwiązać na dwa sposoby,. Pierwszym z nich jest wkomponowanie drzwi w ścianę, np. w przypadku szafy w zabudowie, ale w przypadku wejścia do garderoby, wówczas uzyskujemy spójny, estetyczny wygląd ściany i zyskujemy subtelne przejście do kolejnego pomieszczenia.
Znacznie trudniejszym wyzwaniem jest zaprojektowanie drzwi zgodnie z zasadą kontrastu, trzeba pamiętać, żeby odpowiednio skomponować pozostałe elementy wnętrza, by stworzyć harmonijną całość.
Stolarz czy drzwi od producenta?
Jak wybrać wykonawcę drzwi? Pod uwagę należy wziąć kilka kwestii, przede wszystkim jakość. Gdy decydujemy się na wybór stolarza, mamy większą pewność co do poprawności wymiarów, zwykle wykonawca drzwi sam mierzy otwory. Natomiast, gdy decydujemy się na wybór drzwi od producenta i zamówienie ich przez kreator online, musimy bardzo uważnie wykonać pomiary. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przejrzenia poprzednich realizacji oraz przejrzenie katalogu dostępnych modeli, konsultacje z doradcami czy pomoc przy wyborze okuć.
Gdzie szukać inspiracji do wykonania drzwi o nietypowych wymiarach?
Inspiracji najlepiej szukać w magazynach wnętrzarskich, czy na portalach poświęconych wystrojowi wnętrza. Warto również rozpocząć poszukiwania odpowiednich drzwi od przeglądu asortymentu marketów budowlanych oraz katalogów online. Wizyta w sklepie stacjonarnym ma tę zaletę, że pozwala na dokładne sprawdzenie koloru i faktury drewna, a także wykończenia okuć. Gdzie jeszcze szukać inspiracji? Na portalach typu Instagram czy Pinterest, znajdziemy tam bardzo wiele przykładów wykonania drzwi oraz sposobu aranżacji pomieszczeń z drzwiami na wymiar.
Lustro czy drewno?
Podczas aranżacji wnętrz, szczególnie pomieszczeń ze skosami należy wykorzystać każdą możliwą przestrzeń, dobrym rozwiązanie jest w tym przypadku wykorzystanie drzwi jako lustra. Dzięki takim rozwiązaniem, nie tylko zyskuje się dodatkową przestrzeń, ale również lustro w drzwiach optycznie powiększa pomieszczenie.
Lustro idealnie sprawdzi się w łazience, możemy zastosować obustronne drzwi lustrzane, i dzięki temu w łazience zyskujemy lustro, a korytarz optycznie zostaje powiększony. To rozwiązanie sprawdzi się także w garderobie.
Drzwi w zabytkowej kamienicy
Podczas remontu mieszkania w zabytkowej kamienicy warto zachować oryginalne drzwi wewnętrzne, jednak co w sytuacji, gdy są one w bardzo złym stanie? Idealnym rozwiązaniem staje się wówczas wykonanie ich kopii, to bardzo oryginalny element wnętrza, nadający wyjątkowy klimat pomieszczeniom. Konieczne jest zachowanie ich oryginalnych wymiarów i okuć, jak np. w rzadko spotykanych dziś drzwiach dwuskrzydłowych. Drzwi wewnętrzne i ich nietypowe wymiary często bywają dużym utrudnieniem.
O czym warto pamiętać wybierając drzwi o nietypowych wymiarach?
Przede wszystkim o funkcji pomieszczenia oraz zachowaniu spójnego i estetycznego wyglądu całości, ale także o odpowiednim doborze koloru czy materiału z jakiego zostaną wykonane drzwi: drewno, szkło czy aluminium. Warto też pamiętać o tym, aby drzwi, które mają nietypowe wymiary były spójne stylistycznie z pozostałymi drzwiami w budynku.