Nagrobki służą jako trwałe pamiątki, aby zachować przeszłość tych, których kochamy i wspomnienia, które pielęgnujemy wraz z nimi. Czyszcząc nagrobek raz w roku (lub nawet rzadziej, w zależności od materiału), możesz zapobiec zabrudzeniu i niszczeniu, a nagrobek ukochanej osoby będzie przez lata zachowywał swój pierwotny wygląd. Bardzo często, na przykład podczas święta zmarłych pojawia się spory problem- wosk rozlany na pomniku. Zastanawiasz się jak możesz pozbyć się plamy? Czym ją rozpuścić? Dowiedz się, jak usunąć wosk z pomnika bez naruszenia płyty.
Określ rodzaj kamienia
Aby usunąć wosk z pomnika, musisz dokładnie określić materiał, z jakiego została wykonana płyta nagrobna. Pomniki wykonane są z przeróżnych materiałów. Największą popularnością cieszy się lastriko czy kamień naturalny, który zdecydowanie przewyższa inne tworzywa pod względem estetyki i jakości.
Lastriko
Specjalne tworzywo wykonane z zastosowaniem mieszanki wody, cementu oraz kruszywa. Cechą wyjątkową jest tu charakterystyczna mozaikowa struktura tego materiału. Obecnie w naszym kraju nie brak chętnych na inwestycję w grobowiec z tego surowca. Na pewno o jego wyborze decyduje niska stawka cenowa należna zarówno za robociznę, jak i samo tworzywo.
Marmur
Marmur jest prawie tak popularny, jak granit w świecie nagrobków. Jest to idealny materiał do rzeźbienia wymyślnych, misternych wzorów, które upamiętniają naszych bliskich. Jednak marmur może być podatny na różne działania atmosferyczne, oznacza to, że wyryte w nim napisy mogą po pewnym czasie stać się nieczytelne. Nie można również oczekiwać, że marmur będzie tak trwały, jak pozostałe kamienie.
Piaskowiec
Dość powszechny wybór, ponieważ jest bardzo łatwy w obróbce oraz stosunkowo niedrogi. Kamień można wycinać w wielu różnych kształtach i rozmiarach, co daje wachlarz możliwości, jeśli chodzi o ostateczny wygląd pomnika. Jednak wielką wadą tego rozwiązania jest brak trwałości, często się zdarza, że podczas dużych mrozów płyty wykonane z piaskowca po prostu pękają.
Granit
Jest jednym z najpopularniejszych materiałów na nagrobki, ponieważ łączy naturalne piękno z wyjątkową trwałością. Dzięki zwiększonej wytrzymałości granit może wytrzymać ekstremalne temperatury, zmiany klimatu, śnieg oraz wielkie ulewy. Większość ekspertów zajmujących się pomnikami uważa granit za doskonały wybór do tworzenia pomników ze względu na jego wszechstronność pod względem możliwych opcji projektowych.
Oceń stan nagrobka
Przede wszystkim oceń stan nagrobka. Jeśli wykazuje oznaki łuszczenia się, kruszenia lub pękania, należy unikać używania twardych szczotek, nie skrobać i unikać mycia pod ciśnieniem. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie używać wybielacza, ponieważ z czasem powoduje nieestetyczne, brązowe plamy. Nagrobki z piaskowca i marmuru będą stopniowo tracić swój dawny blask po czyszczeniu, dlatego należy to robić co 7-10 lat. Marmurowe nagrobki należy czyścić tylko wtedy, gdy są w przyzwoitym stanie. Jeśli występuje zbyt dużo pęknięć lub próchnicy, próba czyszczenia może spowodować dalsze nieodwracalne szkody, dlatego wtedy lepiej zostawić to profesjonalistom.
Jak usunąć wosk z pomnika- skuteczne sposoby:
Aby skutecznie usunąć wosk z pomnika należy zastosować się do poniższych instrukcji, skutecznym sposobem może również okazać się ten film instruktażowy, w którym krok po kroku autor tłumaczy proces pozbycia się nieprzyjemnych plam po zniczach.
Ocet
Tanim i skutecznym sposobem będzie użycie wody w połączeniu ze sklepowym octem. Mieszamy około litra wody z trzema stołowymi łyżkami octu. Następnie moczymy w cieczy ścierkę i przecieramy nią plamę wosku. Doskonale sprawdza się w roli naturalnego odplamiacza, a dzięki temu kolor nawierzchni stanie się bardziej wyrazisty, przez co pomnik będzie wyglądał na nowszy i odświeżony.
Uwaga, nim użyjemy wody z octem, warto w mało widocznym miejscu sprawdzić, czy roztwór nie odbarwi nam kamienia, z którego wykonany został nagrobek!
Gorąca woda
Praktycznie bezkosztowym i dającym najlepsze rezultaty, sposobem aby usunąć wosk z pomnika jest zwykła woda. Rozpuści parafinę i ułatwi zdrapanie plamy. Warto być przygotowanym wcześniej, gdyż na cmentarzu nie znajdziemy gorącej wody. Można zabrać ją z domu w termosie i zaopatrzyć się w delikatną szpatułkę, która w momencie, kiedy wosk zrobi się miękki, pozwoli usunąć plamę i nie porysuje płyty nagrobnej.
Chlorek metylenu
Bezbarwna i szybko parująca ciecz, groźny jest w przypadku, gdy używamy go przez dłuższy czas. Działa bardzo drażniąco na skórę, dlatego przy czyszczeniu pomnika należy bezwzględnie korzystać z rękawiczek ochronnych. Aby usunąć wosk z nagrobka, wystarczy wylać chlorek metylenu na plamę i odczekać ok. 20 min. Następnie wycieramy plamę wosku miękką ściereczką.
Sok z cytryny
Niezawodny środek na wszystkie rodzaje plam. Usuwa nawet trwałe zabrudzenia, idealnie więc nada się żeby usunąć wosk z pomnika. Dodatkowo odświeża kolor kamienia, co jest plusem w przypadku czyszczenia pomników z białego kruszywa. Zmieszaj wodę z sokiem z cytryny i przecieraj plamę z wosku, jeśli nie zobaczysz efektów użyj do tego gorącej wody i powtórz czynność.
Konserwacja pomnika
Zabiegi konserwacyjne są absolutnie niezbędne, jeśli chcemy utrzymać pomnik w świetnym stanie przez długi czas. Warto zatem dobrać odpowiednie metody konserwacji, systematycznie je powtarzając. W pierwszym kroku należy umyć pomnik ciepłą wodą z płynem lub mydłem. Kiedy zmyjemy resztki brudu, musimy dokładnie ściągnąć wodę z pomnika. Wówczas przechodzimy do przecierania pomnika specjalnym płynem tudzież pastą, uwzględniając rodzaj surowca, z jakiego został wykonany.