Praktyczne rozwiązaniaZrób to sam

Jak usunąć nadruk z koszulki? Poznaj sprawdzone sposoby

Kto nie jest fanem T-shirtów z nadrukiem? Są stylowe, ogólnodostępne i idealne dla każdego, kto chce nimi wyrazić siebie. Jednakże nie zawsze możemy trafić na nadruk dobrej jakości. Wiele z nich zaczyna się marszczyć już po kilku praniach. Czasami bywa że, mimo iż stan koszulki jest dobry, a nadruk nietknięty, może ona się nam po prostu znudzić. W takim przypadku możliwe jest również samodzielne nadrukowanie nowego printu z własnego projektu. Na szczęście z łatwością możesz nauczyć się jak usunąć nadruk z koszulki kilkoma szybkimi sposobami. Dzięki czemu twój T-shirt odzyska drugie życie i będzie można cieszyć się nim na dłużej. Poznaj kilka metod na to, jak usunąć nadruk z koszulki.

Usunięcie nadruku z użyciem ciepła

Jedną z metod jak usunąć nadruk z koszulki jest użycie ciepła, a dokładnie żelazka. Należy jednak zachować ostrożność. Niestety łatwo się poparzyć nadrukiem, podgrzeje się, zacznie topić i może przykleić się do skóry, pozostawiając nieestetyczne blizny. Oczywiście jeśli z metody z użyciem żelazka korzysta osoba odpowiedzialna i uważna, nic złego nie powinno się stać.

Usunięcie nadruku za pomocą żelazka jest bardzo proste, jednak nie każdy materiał poddaje się tej metodzie. Jeśli posiadasz koszulkę bardzo dobrej jakości, najlepiej bawełnianą, jest bardzo duże prawdopodobieństwo że wszystko się uda.

 1. Nagrzej żelazko – nie powinna to być jednak najwyższa z możliwych do ustawienia temperatur, ponieważ nadruk znajdujący się na T-shircie może zbyt szybko ulec podgrzaniu. Stopi się, a w efekcie mocniej wtopi w materiał, co skończy się efektem odwrotnym do pożądanego, a także trudniej będzie później go usunąć. Na początku ustaw żelazko na najmniejszą temperaturę, jeśli późniejsze etapy nie będą działać, można wówczas lekko podkręcić temperaturę.
 2. Połóż papier do pieczenia na koszulce tak, aby zakrywał on całkowicie niechciany nadruk. Będzie on chronił żelazko przed zabrudzeniem, ale i pełnił funkcję nowego podłoża, do którego print z koszulki może się przyczepić.
 3. Powoli prasuj po papierze znajdującym się na T-shircie. Ciepło sprawi, że nadruk zacznie odklejać się od podłoża. Może zacząć przyklejać się do papieru, jednak jest bardzo prawdopodobne, że będzie on potrzebował pomocy, o której dowiesz się w następnym kroku.
 4. Jeśli nadruk nie przyczepia się do papieru do pieczenia, możesz skorzystać z małej pomocy, narzędzia, którym podważysz go lekko, lub zdrapiesz. W tym celu warto skorzystać ze szpatułki do nakładania gipsu, szpachli malarskiej lub najzwyczajniej w świecie noża kuchennego. Używając któregoś z narzędzi, podważaj powoli nadruk, tak by odchodził od materiału. Należy uważać, by nie pozostawiać drobnych części.

Czynności znajdujące się w punktach 3 i 4 należy powtarzać, aż usuniemy cały nadruk. Po skończonym zadaniu możemy naszą koszulkę wyprać i nosić, lub przygotować ją do przyklejenia nowego nadruku.

Usunięcie nadruku za pomocą gorącej wody

Jeśli nasz nadruk odchodzi w niektórych miejscach, ponieważ trafiliśmy na wykonanie niższej jakości, możemy pozbyć się go za pomocą gorącej wody. Jest to bardzo łatwe, ale również należy przy tym bardzo uważać. Po pierwsze możemy niefortunnie polać się wrzątkiem, co spowoduje poważne poparzenia, ale również, jeśli coś pójdzie nie tak, możemy zniszczyć materiał.

 1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie naczynia, do którego włożymy koszulkę. Należy ułożyć ją w ten sposób, aby nadruk znajdował się u góry.
 2. Następnym krokiem jest zalanie T-shirtu gorącą wodą i zostawienie jej na kilka minut. UWAGA! Jeśli na zbyt długo zostawisz koszulkę w gorącej wodzie, może ona zmniejszyć swój rozmiar i nie będzie już na ciebie pasować, należy sprawdzać co kilka minut, czy klej, którym przytwierdzony jest nadruk, zaczyna się topić, w efekcie czego odkleja się od materiału. Łatwiejsze i bezpieczniejsze będzie także niedopuszczenie do wrzenia wody, a jedynie do podgrzania jej do wysokiej temperatury. Niestety tym sposobem czas oczekiwania na odklejanie się nadruku może ulec przedłużeniu, a nawet sposób może być przez to nie skuteczny.
 3. Ostatnim krokiem jest delikatne wyciągnięcie koszulki z wody i odklejanie nadruku dłońmi lub przy użyciu pęsety. Uważaj na to, aby nie poparzyć dłoni gorącą wodą, do wyciągnięcia koszulki warto użyć jakiegoś narzędzia np. szczypiec kuchennych.

Usunięcie nadruku za pomocą suszarki

Kolejnym sposobem związanym z wysoką temperaturą jest użycie suszarki do włosów. Pewnie zastanawiasz się jak usunąć nadruk z koszulki przy użyciu urządzenia, które niemal każdy z nas ma w swojej łazience? Jest to bardzo prosty sposób. Należy jednak uważać, by nie trzymać jej zbyt blisko materiału, ponieważ może dojść do zbytniego przegrzania materiału gorącym powietrzem. Skutkiem tego będzie wypalenie dziury w naszej koszulce. Oczywiście przy zachowaniu szczególnej ostrożności, można osiągnąć bardzo dobre efekty. Wystarczy, że będziemy stosować się do kilku poniższych kroków, a zobaczymy, jak usunąć nadruk z koszulki:

 1. Podłóż papier do pieczenia pod materiał z nadrukiem, tak, aby nie przebił on na tylną stronę koszulki.
 2. Podgrzewaj nadruk za pomocą żelazka, zachowując odpowiedni dystans tak, aby nie spalić materiału.
 3. Użyj narzędzi z wcześniejszych metod, do zeskrobania nadruku.

Usunięcie nadruku za pomocą zimna

Choć jest to zupełna przeciwność, nie jest ona wcale uważana za gorszą, może być ona nawet bardziej skuteczna niż ta z użyciem wysokiej temperatury. Do użycia tej metody potrzebna jest nam zamrażarka, którą zapewne każdy ma w swojej kuchni, reklamówka i czas. Poniżej znajdują się trzy kroki, za pomocą których usuniesz nadruk za pomocą zimna:

 1. Włóż koszulkę do reklamówki i szczelnie zamknij tak, aby nie zamoczyć materiału. Zalany materiał może łatwo ulec zamrożeniu, co skutkować może uszkodzeniami.
 2. Pozostaw przygotowany pakunek na kilka godzin, najlepiej zostawić ją na noc, tak aby rano można było zająć się następnym krokiem. Jeśli jednak chcesz wykonać wszystkie kroki jednego dnia, wystarczy, że zostawisz materiał w zamrażarce na 5-8 godzin.
 3. Wyjmij T-shirt z zamrażarki, zaobserwujesz pęknięcia, rozwarstwienia, a także stwardnienie. Możesz wówczas zeskrobać nadruk z materiału, wyprać go i używać jak dawniej. Poczekaj jednak, aż materiał osiągnie temperaturę otoczenia, ponieważ nagły skok temperatury w pralce również może być destrukcyjny dla materiału.

Tego sposobu można użyć także do pozbycia się gumy do żucia czy plasteliny z odzieży.

Usunięcie nadruku za pomocą środków chemicznych

Jeśli powyższe metody nie są skuteczne i zastanawiasz się jak usunąć nadruk z koszulki, ten sposób może być dla ciebie. Istnieją na rynku gotowe preparaty, przy użyciu których możesz poradzić sobie z uciążliwym printem. Musisz jednak wiedzieć, że są to specjalistyczne produkty i należy bardzo uważnie czytać dołączone do nich instrukcje. Mogą one także dość sporo przewyższać cenę zakupu nowej koszulki, ale jeśli jesteś zdeterminowany albo pewny, że użyjesz go więcej razy, to kup jeden z wielu dostępnych preparatów, które na pewno poradzą sobie z nadrukiem.

Powiązane wpisy
NarzędziaZrób to sam

Jakie wybrać narzędzia do remontu?

Chociaż odświeżanie mieszkania lub generalny remont domu przeważnie planujemy wiosną, nie ma…
Czytaj więcej
Praktyczne rozwiązania

5 głównych zalet wentylatorów kanałowych w domu

Wydajne wentylatory kanałowe odgrywają ważną rolę w wielu systemach wentylacyjnych…
Czytaj więcej
Sprzątanie i utrzymanie domuZrób to sam

Najlepsze urządzenia do czyszczenia kostki brukowej

Kostka brukowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów, z którego powstają podjazdy do…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *