Czyszczenie sprzętów

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

Brudny piekarnik, na którym osadziła się warstwa przypalonego tłuszczu, to nie tylko problem estetyczny. Niestety z zanieczyszczonym w ten sposób piekarnikiem wiążą się również inne niedogodności. W trakcie pieczenia potraw w piekarniku, którego wnętrze pokryte jest warstwą przypalonego tłuszczu, może wydobywać się dym oraz nieprzyjemny zapach spalenizny. Jak sobie z tym radzić i jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu szybko i skutecznie bez zbędnego wysiłku i długotrwałego szorowania?

Skuteczne czyszczenie piekarnika – proste i tanie sposoby

Piekarnik to jeden z najważniejszych sprzętów w każdej funkcjonalnej kuchni. To właśnie dzięki niemu możemy przyrządzić mięso na wiele sposobów, czy też stworzyć apetyczne, domowe ciasto. Niestety podczas korzystania z piekarnika ciężko jest uniknąć skapującego tłuszczu, który pod wpływem wysokich temperatur ulega przypaleniu. Usunięcie przypalonego tłuszczu kojarzy się głównie z czasochłonnym, męczącym szorowaniem, czy też korzystaniem z silnych detergentów. Tymczasem wystarczy wykorzystać sprytne triki, by przywrócić sprzęt do stanu nowości. Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie piekarnika są silne detergenty. Co można jednak zrobić w sytuacji, gdy nie mamy akurat pod ręką specjalnych środków do usuwania zabrudzeń z piekarnika? Warto wówczas przetestować domowe metody, które mogą dać takie same, a nawet jeszcze lepsze rezultaty. Domowe sposoby są ponadto przyjazne dla środowiska oraz o wiele tańsze niż kupowanie detergentów. Wszystko, co jest potrzebne do tego, by usunąć przypalony tłuszcz z piekarnika, znajduje się w niemal każdej kuchni, jakie metody warto wypróbować?

Czyszczenie piekarnika przy pomocy sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest bardzo uniwersalnym produktem, który można wykorzystać do celów spożywczych, kosmetycznych, a także do robienia porządku. Dzięki sodzie możemy też idealnie wyczyścić piekarnik. Przygotowanie papki usuwającej warstwy przypalonego tłuszczu jest bardzo proste. Nie są potrzebne żadne dodatkowe składniki. Sodę oczyszczoną wystarczy zmieszać z wodą, proporcje nie są specjalnie ważne, wystarczy, że mieszanka będzie mieć konsystencję gęstej pasty, która nie będzie spływać po ścianach piekarnika. Do uzyskania takiej konsystencji można użyć proporcji 1:1. Tak przygotowaną pastą dokładnie przecieramy piekarnik. Przy miejscach mocniej zabrudzonych należy zastosować mocniejszy nacisk. Po usunięciu brudu ścianki i dno piekarnika przecieramy jeszcze raz wilgotną ściereczką, by usunąć resztki pasty.

Na mniejsze zabrudzania – woda z octem

W sytuacji, gdy piekarnik nie jest bardzo brudny, można sięgnąć po łagodniejsze środki, takie jak woda z octem jabłkowym lub spirytusowym. W celu przygotowania roztworu, który skutecznie doczyści piekarnik, należy zmieszać wodę z octem, najlepiej również w proporcjach 1:1 i odstawić na minimum pół godziny. Roztworem przemywamy zabrudzone miejsca. Woda z octem może nie okazać się tak skuteczna jak pasta z sody w przypadku grubej warstwy przypalonego tłuszczu. Octowy roztwór świetnie nadaje się jednak do odświeżenia piekarnika i przywrócenia mu blasku. Ponadto ocet pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, dlatego taką mieszaną warto myć również lodówkę.

Sól i sok z cytryny – prosty sposób na zabrudzenia

Sok z cytryny przydaje się nie tylko w celach spożywczych. Doskonale może sprawdzić się on również przy usuwaniu zabrudzeń z piekarnika. W celu uzyskania mieszanki wystarczy wycisnąć sok z 2 cytryn oraz dodać do niego płaską łyżeczkę soli kuchennej. Po dokładnym wymieszaniu całość powinna mieć dosyć gęstą konsystencję. Mieszanka świetnie poradzi sobie nawet z silnie przypalonym tłuszczem, czy resztami żywności, przylegającymi do piekarnika. Piekarnik po umyciu sokiem z cytryny powinien lśnić, jak nowy.

Najtańszy sposób na wyczyszczenie piekarnika? Para wodna!

Każdy z domowych sposobów na czyszczenie piekarnika jest niedrogi, jednak usuwanie przypalonego tłuszczu za pomocą pary wodnej, to prawdopodobnie najtańsza z metod. Para rozmiękcza zabrudzenia, dzięki czemu łatwo je później usunąć zwykłą gąbką lub papierowym ręcznikiem.

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu za pomocą pary? Potrzebne nam będzie naczynie żaroodporne, woda i trochę cierpliwości. Naczynie z wodą należy umieścić w piekarniku i ustawić temperaturę niezbędną do tego, by woda zaczęła się skraplać na ściankach. Kiedy woda niemal całkowicie odparuje z naczynia, piekarnik należy wyłączyć i poczekać aż ostygnie do tego stopnia, że będzie można bezpiecznie włożyć do niego rękę. Rozmiękczone zabrudzenia zbieramy papierowym ręcznikiem. Jeżeli miejscami przypalony tłuszcz nadal nie chce odchodzić, można pomóc sobie wilgotną gąbką z odrobiną płynu do naczyń.

Co na ekstremalnie zabrudzony piekarnik?

W sytuacji, gdy cały piekarnik pokryty jest grubą warstwą przypalonego tłuszczu, wcześniej wspomniane sposoby mogą nie zdać egzaminu. Pora wówczas sięgnąć po mocniejsze środki, które usuną nawet ekstremalne zabrudzenia.

  • Mieszanka sody i octu – połączone siły tych dwóch środków, które samodzielnie sprawdzają się do usuwania lżejszych zabrudzeń, pomogą doczyścić nawet grubą warstwę spalenizny z piekarnika. Soda w połączeniu z octem zaczyna musować, dlatego najlepiej pokryć proszkiem miejsca szczególnie zabrudzone, a następnie polać lub spryskać octem. Podczas musowania mieszanki należy mocno przecierać powierzchnię, którą chcemy wyczyścić.
  • Rozgnieciona tabletka do zmywarki, rozpuszczona w wodzie z płynem do naczyń – taka mieszanka to prawdziwy pogromca tłuszczu. Zarówno tabletki do zmywarki, jak i płyn do naczyń są stworzone do usuwania tłustych plam, zmieszanie zwiększy ich skuteczność. Większość tabletek ma też właściwości nabłyszczające, dlatego piekarnik po umyciu papką z tabletki, płynu i wody powinien lśnić.

Najmocniejszy, domowy środek do czyszczenia brudnego piekarnika

Kiedy wszystkie domowe sposoby zawodzą w obliczu bardzo zaniedbanego piekarnika, który długo nie był myty, można sporządzić środek znany i ceniony od lat. Do jego wykonania niezbędny jest boraks, czyli czteroboran sodowy. Co jeszcze jest potrzebne do wykonania domowego środka myjącego na zabrudzenia, które nie chcą zejść?

  • pół szklanki octu
  • 20 ml płynu do naczyń
  • 500 ml wody

Wszystko razem mieszamy razem z 3 łyżkami boraksu. Tego typu środek może być wykorzystywany wielokrotnie, dlatego należy przelać go do butelki. Mieszanką pokrywamy zabrudzone powierzchnie i odstawiamy na minimum dwie godziny. Po tym czasie wszystkie zabrudzenia powinny być już rozpuszczone, trzeba je wówczas usunąć za pomocą papierowego ręcznika lub ściereczek. Warto w tym celu nałożyć rękawiczki. Najlepiej, by środek ten nie miał kontaktu ze skórą, ponieważ mógłby wywołać podrażnienia lub reakcje alergiczne.

Wyczyszczenie piekarnika z przypalonego tłuszczu jest możliwe. Można jednak oszczędzić sobie wysiłku, przecierając wnętrze piekarnika po każdym użyciu, dzięki temu zawsze będzie on utrzymany w czystości.

Powiązane wpisy
Czyszczenie sprzętów

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika

Twarda woda w kranach to wróg czystego czajnika. Odkładający się kamień potrafi skutecznie…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *