Przedpokój i garderobaWystrój wnętrz

Jak zagospodarować miejsce pod schodami? 17 pomysłów

Schody wznoszą się delikatnie w górę , a pod nimi zostaje nam przestrzeń, którą można zagospodarować. Zobacz pomysły jak zagospodarować miejsce pod schodami.

Przestrzeń pod schodami jest dobra do wykorzystania, szczególnie gdy twój dom nie jest zbyt duży. Zanim jednak przygotujemy projekt, dobrze jest przeanalizować kilka kwestii związanych ze schodami. Po pierwsze który bieg schodów stwarza nam wolną przestrzeń, z jakiego materiału wykonane są schody, jakiej są konstrukcji i w jakim pomieszczeniu się znajdują.

Szafa wnękowa pod schodami

Jednym z pomysłów jak zagospodarować miejsce pod schodami może być garderoba. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się, gdy schody mamy w przedpokoju.

Przedpokój to najczęstsza lokalizacja schodów, więc naturalne jest zagospodarowanie przestrzeni pod nimi. Zabudowę wnęki pod schodami można przeznaczyć na szafę na ubrania oraz szafki na buty. Oprócz ubrań szafa w przedpokoju może być idealnym schowkiem na sprzęt i środki do sprzątania.

Schody przy kuchni

W tym miejscu oczywiste jest przeznaczenie przestrzeni pod schodami na spiżarnię, w której możemy zaprojektować półki i szuflady do przechowywania żywności i sprzętów kuchennych.

Schody obok domowego biura

Biuro w domu to bardzo przydatne pomieszczenie.. Wnęka pod schodami może stać się wygodnym schowkiem na przechowywanie segregatorów z dokumentami, przedmiotów biurowych, zapasu zeszytów, papieru, tonera do drukarki i innych materiałów biurowych.

Zabudowa pod schodami w salonie

Schody w salonie mogą być bardzo atrakcyjnym elementem wnętrza, jest to idealne miejsce na domową biblioteczkę obok której postawić można wygodne fotele. Domowa biblioteczka sprawia że wnętrze staje się ciepłe i przytulne.

Domowy ogród

Przestrzeń pod schodami w salonie jest też idealną przestrzenią na rośliny. Oczywiście musimy dobrać odpowiednie kwiaty, które mogą stać w zacienionym miejscu. Rośliny w domu są jedną z najlepszą dekoracji, wnętrze jest znacznie bardziej przyjazne. Wielkość roślin pod schodami możemy dopasować do zwiększającej się wysokości.

Kominek

Jeśli w pobliżu schodów znajduje się szyb wentylacyjny, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przestrzeni pod schodami zabudować kominek. to oryginalny pomysł. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się pod schodami, które graniczą ze strefą salonu. Kominek ogrzeje pomieszczenie i stanie się ulubionym miejsce domowników w chłodniejsze dni.

Miejsce na rowery

To dość nietypowa odpowiedź na pytanie jak zagospodarować miejsce pod schodami, ale bardzo praktyczna. Wolną przestrzeń pod schodami można wykorzystać do przechowywania rowerów, które wiszą na specjalnych kółkach zamontowanych pod stopniami. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na podłodze, i jest bardzo wygodne np. w piwnicy, gdzie rowery w żaden sposób nie przeszkadzają i nie zaburzają estetyki wnętrza

Regał na wino

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zaprojektowanie j piwnicy z winami, wystarczy zainstalować e regały na butelki wina pod schodami. W tym miejscu wino będzie bezpiecznie leżakowało. Jest to ciekawy element wnętrza, która sprawdzi się zarówno w pobliżu salonu, jak i kuchni.

Miejsce do zabawy

Pod schodami można zaaranżować przestrzeń do zabawy dla najmłodszego dziecka. Wszystko czego potrzebujesz to półki na niektóre zabawki, aby uniknąć bałaganu i dywanik, na którym Twoje dziecko może wygodnie usiąść lub położyć się. Takie miejsca mogą być otwarte lub zbudowane.

Przestrzeń dla kota

Miejsce pod schodami to również idealne miejsca na drapaki dla kotów. Zwierzęta mają swoją wydzieloną przestrzeń, gdzie na różnej wysokości można zamontować siedziska i drapaki.

Kącik czytelniczy

Jeśli pozwala na to przestrzeń pod schodami, można zaaranżować wygodną przestrzeń do czytania. Wystarczy wygodny fotel i dobre oświetlenie. Całość może uzupełniać regały i dekoracje. Aby uzyskać maksymalny komfort, ustaw obok fotela mały stolik na filiżankę gorącej kawy lub herbaty. Warto stworzyć miejsce, w którym możesz oddać się ulubionej książce lub po prostu odpocząć z dala od domowego zgiełku.

Szuflady

Jeśli nie lubimy otwartych półek i regałów, przestrzeń pod schodami możemy zapełnić szufladami. Te niestandardowe meble zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania, np. na odzież sezonową, sprzęt sportowy lub kuchenny. Fronty szuflad mogą być gładkie lub rzeźbione, bez uchwytów lub z ozdobnymi uchwytami. Wybór wykończenia zależy od osobistych preferencji i stylu wnętrza.

Miejsce do pracy

Gdy w domu nie ma miejsca do pracy, miejsce pod schodami to bardzo praktyczny pomysł. Niewielki stolik, fotele i dobre oświetlenie stworzą idealną przestrzeń do różnorodnych zadań. To miejsce może mieć dodatkowe półki do przechowywania najpotrzebniejszych przedmiotów.

Rzeźba

Innym pomysłem na zaaranżowanie wolnej przestrzeni pod schodami jest umieszczenie w środku grafiki. Mogą to być rzeźby, wazony, wazony ozdobne, figurki, obrazy, mini-wystawy lub niektóre designerskie meble. Obszar pod schodami jest dość bezpiecznym miejscem dla dzieł sztuki, a ponieważ zwykle nikt nie próbuje się tam dostać, istnieje bardzo małe ryzyko, przewrócenia lub uszkodzenia naszych przedmiotów.

Ukryte pomieszczenie

Przestrzeń pod schodami można zaaranżować tak, by stworzyć tam dodatkowy pokój, tym razem dla jednej osoby. W rezultacie mały pokój może być idealnym miejscem na pomieszczenie toalety dla gości, zwłaszcza jeśli główna łazienka znajduje się na piętrze. Innym sposobem wykorzystania tej niewielkiej przestrzeni jest zaaranżowanie magazynu, pralni, garderoby lub postawienie tam pralki i suszarki.

Akwarium

Oryginalnym pomysłem jest umieszczenie pod schodami akwarium, zapewni nam to wakacyjny klimat przez cały rok, a jednocześnie będzie bardzo atrakcyjną dekoracją.

Pamiętajmy tylko, aby akwarium zostało zaprojektowane w taki sposób, który zapewnia swobodny dostęp do przestrzeni z wodą, aby bez większych problemów można było czyścić wodę i karmić ryby.

Łóżko

Przestrzeń pod schodami może również stać się sypialnią, jest to idealne rozwiązanie dla małych wnętrz np. w dwupoziomowych mieszkaniach.

Powiązane wpisy
SalonyWystrój wnętrz

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Odpowiednia wysokość telewizora naściennego wpłynie nie tylko na komfort oglądania – lepszą…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *