NarzędziaZrób to sam

Jakie wybrać narzędzia do remontu?

Jakie wybrać narzędzia do remontu?

Chociaż odświeżanie mieszkania lub generalny remont domu przeważnie planujemy wiosną, nie ma żadnych przeszkód, aby zacząć przygotowania, zanim prace ruszą na dobre. Aby wszystko poszło sprawnie, szczególnie gdy decydujemy się na samodzielne przeprowadzenie metamorfozy swoich 4 kątów, warto stworzyć spójny harmonogram oraz zakupić niezbędne narzędzia i materiały do remontu. Sprawdź, czego nie może Ci zabraknąć, aby zmieścić się w czasie i wyznaczonym budżecie!

Przed narzędziami remontowymi zrób harmonogram

W obliczu rosnących cen usług i materiałów coraz więcej osób decyduje się na samodzielne przeprowadzenie prac remontowych. To szansa na ograniczenie budżetu, ale za to większe prawdopodobieństwo niespodziewanych zdarzeń. Bez profesjonalnej wiedzy czasem trudno przewidzieć, ile trzeba kupić farby, które okablowanie będzie najlepsze albo jak zmienić położenie gniazdka w pokoju. Wszystko to wydłuża czas potrzebny na zakończenie tej małej, życiowej rewolucji. Aby nie generować sobie stresu, przed zakupem narzędzi do remontu lepiej zająć się harmonogramem. Plan będzie nieco inny w zależności od rozległości prac. Pamiętaj, że:

  1. Na początku zawsze zaczyna się od wyburzania ścian działowych oraz zmian w obrębie elektryki czy hydrauliki. Na tym etapie modyfikuje się również stolarkę drzwiową i okienną.
  2. Potem przychodzi moment na tynkowanie i malowanie ścian, a także wszystko, co jest związane z armaturą w łazience czy kuchni.
  3. Następnie można zająć się wymianą lub odświeżeniem podłogi w całym mieszkaniu.
  4. Na końcu zostaje oświetlenie i przenoszenie gniazdek elektrycznych.

Czy każdy remont musi przebiegać dokładnie w taki sam sposób? Oczywiście, że nie! Taka lista pomoże Ci jednak wszystko rozplanować w czasie, wybrać potrzebne narzędzia remontowe i zrealizować konkretne etapy w taki sposób, aby nie dokładać sobie pracy.

Narzędzia i materiały remontowe

Które narzędzia i materiały remontowe są niezbędne?

To w jaki sposób skompletujesz swoją domową skrzynkę z narzędziami do remontu, zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb. Jeśli nie planujesz wyburzania ścian, to nie musisz inwestować w ciężki młot ani sprawdzać nośności ścian.

Co w takim razie na pewno Ci się przyda? Nawet jeśli nie podczas tych prac remontowych, to z pewnością w trakcie drobnych napraw niezbędne mogą okazać się:

  • miarka i poziomica,
  • zestaw kluczy francuskich,
  • śrubokręty razem ze śrubami i wkrętami,
  • młotek, kombinerki oraz wiertarka,
  • taśma izolacyjna, klej na gorąco razem z pistoletem,
  • sprzęt do pracy na wysokości np. drabina aluminiowa.

To tak naprawdę najbardziej uniwersalny zestaw narzędzi i materiałów do remontu. Im bardziej skomplikowane prace do wykonania, tym potrzeba ich więcej. W przypadku malowania muszą to być np. pędzle, wałki, kuwety malarskie i folie ochronne. Po tego typu asortyment warto jednak sięgać, dopiero gdy pojawia się taka potrzeba.

Materiały remontowe

Drabiny wśród narzędzi do remontu

Zmiany wnętrz domu lub mieszkania wymagają nie tylko użycia dobrych narzędzi remontowych. W wielu przypadkach zaplanowane prace wiążą się z wysokością. Aby wszystko przebiegło bezpiecznie, trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt, który zapewni stabilność oraz komfort. Chociaż niektórym wydaje się, że zwykłe krzesło lub taboret w zupełności wystarczą, aby sięgnąć tam, gdzie ręce nie pozwalają, nie ma to tak naprawdę nic wspólnego z bezpieczeństwem! Do tego niezbędna jest dobrej jakości drabina.

Jeśli zależy Ci na modelu, który będzie użyteczny oraz przyda się nie tylko w trakcie prac remontowych, to zwróć uwagę na drabinę wielofunkcyjną. Najważniejszą cechą jest możliwość ustawienia jej w klilku konfiguracjach. Oznacza to, że jeden sprzęt działa tak samo, jak wariant przystawny jednoelementowy lub rozsuwany, wolnostojący z wejściem z obu stron bądź taki z wysuwanymi elementami. Jedną z polecanych drabin wielofunkcyjnych jest Tribilo z serii MONTO marki KRAUSE. To trwały wariant 3-elementowy z prowadnicami pokrytymi proszkowo ułatwiającymi rozsuwanie całości. W trakcie transportu nic się nie rozsuwa ze względu na system AutoSnap (samozabezpieczające się zaczepy). Dodatkowym atutem są pasy odporne na zrywanie się i niekorzystne warunki pogodowe. Na komfort przeprowadzanych prac na wysokości wpływa natomiast szeroki stabilizator i antypoślizgowe stopki. Maksymalna wysokość robocza wynosi od 6,85 do 10,9 m.

Innym modelem, który mógłby spokojnie znaleźć się wśród zestawu narzędzi i materiałów do remontu jest drabina przegubowa. To rozwiązanie dla tych, którzy szukają wyłącznie elastycznych rozwiązań i mnogości zastosowań. Często wspominana jest marka KRAUSE, która słynie z innowacyjnego systemu SpeedMatic, który umożliwia szybkie oraz bezproblemowe składania i rozkładanie konstrukcji w różnych okolicznościach. Jednym z popularniejszych wariantów jest MultiMatic z serii MONTO, ponieważ służy jako wariant przystawny, wolnostojący, a także wygodny pomost roboczy, szczególnie przydatny w trakcie przeprowadzania remontu np. malowania elewacji.

***

Remontowanie domu czy mieszkania wcale nie musi być stresujące. Odpowiedni plan, działanie według harmonogramu i korzystanie z adekwatnych narzędzi do remontu zbliża Cię tylko do celu, czyli domu lub mieszkania o wymarzonym standardzie wykończenia.

Powiązane wpisy
Narzędzia

Budujmy.eu - Twoje źródło sprawdzonych narzędzi i akcesoriów budowlanych!

Szukasz sprawdzonych akcesoriów, narzędzi lub produktów z kategorii chemii budowlanej?
Czytaj więcej
Sprzątanie i utrzymanie domuZrób to sam

Najlepsze urządzenia do czyszczenia kostki brukowej

Kostka brukowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów, z którego powstają podjazdy do…
Czytaj więcej
Sprzątanie i utrzymanie domuZrób to sam

Preparaty do czyszczenia kostki brukowej- top 10

Słońce za oknem zachęca do letnich porządków w naszych ogródkach, garażach czy podjazdach. W…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *