MebleWyposażenie

Łączenie blatów kuchennych

Kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna, to w niej spędzamy codziennie czas przygotowując posiłki. Funkcjonalność kuchni to nie tylko właściwy dobór szafek kuchennych, sprzętów czy odpowiedniej wysokości zlewozmywaka, ale także odpowiedni dobór blatów kuchennych. Na co zwrócić uwagę decydując się na łączenie blatów? Jak łączyć blaty kuchenne? Jaki materiał jest najlepszy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Wybierz odpowiedni blat kuchenny

Blat kuchenny jest nie tylko wykończeniem mebli kuchennych, ale też miejscem roboczym, gdzie przygotowywane są posiłki, dlatego też, wybierając blat, należy kierować się funkcjonalnością i łatwością w utrzymaniu czystości. Najlepszy blat to taki, który jest odporny na zabrudzenia, których w kuchni nie da się uniknąć np. podczas przygotowania ryb, ciast czy innych potraw, dlatego blat kuchenny musi być łatwy w czyszczeniu.

W ostatnich latach popularne stało się stosowanie drewna w kuchni, które jest eleganckie, ponadczasowe i pasuje zarówno do jasnych, jak i ciemnych kuchni. Jednak wciąż najpopularniejszymi blatami kuchennymi są te z kamienia. Najtrwalsze są blaty z granitu, odporne na wysokie temperatury, zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne i idealnie nadają się do łączenie blatów.

Łączenie blatów kuchennych – bądź precyzyjny!

Zanim zabierzemy się za łączenie blatów kuchennych, najlepiej zacząć od właściwego przygotowania narzędzi, jakie będą nam potrzebne. A czego właściwie potrzebujemy?

Przyda nam się: szlifierka kątowa, wiertarka z odpowiednimi wiertłami do drewna, wkrętarka, wyrzynarka do drewna, kątowniki, silikon sanitarny, wkręty do drewna, przymiar i poziomica.

Co jeszcze może się przydać? Warto mieć jeszcze “pod ręką”: kołki, kątowniki, wkręty, uchwyty do półek, zawieszki oraz specjalne złącza do blatów. Wszystkie przydatne narzędzia znajdziemy w popularnych marketach budowlanych. Warto skorzystać też z porady sprzedawców, jaki sprzęt będzie najlepszy do naszego blatu.

Od czego zacząć, gdy już zgromadzimy potrzebne narzędzia? W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie dociąć blaty i sprawdzić wszystkie wymiary. Jeżeli przez blat będą przechodziły kable lub rury wówczas należy precyzyjne, przy pomocy wyrzynarki wyciąć otwory. Następnie wycinamy otwór na zlew kuchenny i płytę grzewczą, jeżeli taka znajduje się w projekcie naszej kuchni. Przed cięciem, najlepiej narysować na blacie właściwe wymiary i ponownie sprawdzić otwory, aby niepotrzebnie nie zniszczyć blatu.

Gdy etap docinania mamy za sobą, zaczynamy łączenie blatów, należy wykazać się tu dużą precyzją i szczególnie ostrożnie łączyć naroża, wo właśnie w tych miejscach zbiera się woda, dlatego należy je dokładnie zaizolować silikonem sanitarnym.

Do łączenia blatów potrzebne nam będą specjalne listwy, które za pomocą wkrętów i przy użyciu wkrętarki mocujemy z jednej strony blatu, drugą zaś mocno dociskamy. Jeżeli blat dobrze przylega do szafek kuchennych, możemy przystąpić do przykręcania drugiego blatu, żeby całość była stabilna i przez lata nic się nie przesunęło, warto jest przykręcić blat bezpośrednio do korpusu szafek. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu całości silikonem sanitarnym, tak wykonany blat powinien wytrzymać próbę czasu.

Jak wybrać blat kuchenny?

Jednak zanim przystąpimy do montażu i łączenia blatów kuchennym, należy się zastanowić, jakiego blatu potrzebujemy. Na rynku dostępne jest wiele modeli, w różnym przedziale cenowy,. Zwróćmy też uwagę na wytrzymałość i trwałość materiału oraz łatwość łączenia blatów kuchennych.

Jaki kolor może mieć blat?

Kolor blatu powinien być wkomponowany w całościowy projekt kuchni. Blat może kontrastować z pozostałymi elementami wyposażenia takimi jak: płytki, szafki, drzwi czy okna, ale musi być spójny ze stylistyką wnętrza.

Ważnym elementem przy wyborze koloru blatu są płytki, które bezpośrednią z nim sąsiadują. Jeżeli płytki są w żywym kolorze, lub są wzorzyste, dobrym rozwiązaniem jest wybór stonowanego, neutralnego koloru blatu kuchennego. Innym rozwiązaniem jest wybór takiego samego koloru blatu, jak szafek kuchennym. Wówczas wszystko tworzy jednolita, monolityczną całość, to rozwiązanie jest polecamy do minimalistycznych wnętrz.

Jaki wybrać materiał do łączenia blatów?

Producenci oferują szeroki wybór materiałów z jakich wykonane są blaty kuchenne, do najpopularniejszych należą:

  • blaty z płyty wiórowej (blaty laminowane) – blaty te mają utwardzoną wierzchnią warstwę oraz wyoblone brzegi. Dzięki temu laminat staje się odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę (ok. 180 stopni Celsjusza), odporny jest również na zarysowania, co w kuchni jest bardzo praktyczne. Laminowane blaty kuchenne są łatwe w czyszczeniu, wystarczy je przetrzeć delikatną szmatką z płynem do mycia naczyń. Do wyboru są różne kolory i wzory, znajdziemy blaty drewnopodobne, kolorowe czy imitujące kamień. Blaty matowe są wykończone matowo lub z połyskiem, jednak te są cieńsze od pozostałych i nie są tak trwałe.
  • konglomeraty i kompozyty – są to blaty z materiału z mielonych kamieni łączonych żywicą lub spoiwem akrylowym. Ich skład jest różny i zazwyczaj zależy od producenta konglomeratu oraz użytego w procesie produkcji kamienia. Konglomeraty mają wiele zalet kamieni naturalnych i w zasadzie brak im jakichkolwiek wad. Np. zbyt dużego ciężaru, czy małej plastyczności materiału, są odporne na zarysowania i uderzenia, wilgoć czy wysoką temperaturę. Konglomeraty są też łatwe w utrzymaniu czystości i posiadają właściwości antybakteryjne, przydatne w kuchni.
  • drewno – do produkcji blatów kuchennych wykorzystywane są głównie twarde drzewa liściaste. Blaty drewniane wykonane są zazwyczaj z kilku kawałków. Dlatego konieczne jest ich łączenie, ich wierzchnia warstwa jest zazwyczaj impregnowana woskiem lub olejem. Niestety gdy zejdzie z nich impregnat na blacie mogą pojawić się plamy.
  • kamień naturalny – do blatów kuchennych polecamy granit, gdyż jest najbardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Kamienne blaty są efektowne i łatwe w utrzymaniu, idealnie nadają się do kuchni w stylu angielskim.
Powiązane wpisy
Meble

Jak wybrać idealny stół do salonu?

Wybór odpowiedniego stołu do salonu jest kluczowy dla każdego, kto ceni sobie funkcjonalność…
Czytaj więcej
MeblePorady

Eleganckie krzesła w naszym salonie - funkcjonalność i design

Eleganckie krzesełka do salonu to nie tylko praktyczny element wyposażenia, ale również istotny…
Czytaj więcej
Meble

Nowoczesność i Styl: Fotele na Nogach i Fotele Welurowe w Przestrzeniach Pracy i w Domu

Przestrzenie pracy i wnętrza domów są miejscami, w których spędzamy znaczną część naszego…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *