PoradyInsekty w domu

Małe muszki w domu – jak je zwalczyć?

Widząc muszki owocówki w domu, należy reagować bardzo szybko. Te drobniutkie owady błyskawicznie się rozmnażają. Niewielka ilość muszek może w ciągu kilku dni zamienić się w prawdziwą plagę i osiadać na wszystkich obiektach w kuchni i nie tylko. Do tego, by w domu pojawiły się muszki, wystarczy naprawdę niewiele. Owoc zostawiony na blacie, czy nawet szklanka po soku mogą przyciągnąć te irytujące szkodniki. Małe muszki w domu przyczyniają się między innymi do szybszego psucia żywności. Właśnie dlatego warto jak najszybciej się ich pozbyć, jak to zrobić i skąd właściwie biorą się muszki owocówki?

Skąd biorą się muszki owocówki w domu?

Muszki owocówki lub inaczej meszki mogą pojawiać się w domu od wiosny do późnej jesieni, jednak najczęściej spotkać je można latem. Owady te są bardzo uciążliwe, mimo że różnią się od zwykłych much rozmiarem. Meszki nie atakują ludzi, ich celem jest wyłącznie żywność. Małe muszki w domu bardzo szybko się rozmnażają. Samice owocówek składają nawet do 20 jaj dziennie, przez co wystarczy kilka dni, by muszki pokryły niemal całą powierzchnię w kuchni. Skąd te owady biorą się w naszym domu?

W lecie, podczas wysokich temperatur często otwieramy okna, by wpuścić do wnętrz trochę świeżego powietrza. Niestety wraz z powietrzem do domu napływają również skuszone zapachem octu owocowego meszki. Wystarczą szklanki ze śladami po soku, owoce niedojedzone lub takie, na których widać już ślady zepsucia, na przykład obite jabłka. Nie pomaga schowanie owoców do szafek kuchennych, meszki znajdą je nawet tam. Muszki mogą przylatywać również do kosza z odpadkami organicznymi, dlatego ważne jest, by odpowiednio go zabezpieczyć lub wyrzucać resztki żywności do szczelnie zamykanego pojemnika. Kiedy meszki już pojawią się w domu, należy jednak działać szybko i zdecydowanie. W jaki sposób można pozbyć się owocówek?

Domowe sposoby na pozbycie się muszek owocówek

W celu pozbycia się owocówek nie trzeba sięgać po profesjonalne materiały. Wszystko, co potrzebne do ich wytępienia znajduje się niemal w każdej kuchni. Małe muszki w domu to uciążliwy problem, jednak bardzo łatwo jest się go pozbyć! Jaki własnoręcznie stworzyć pułapkę na owocówki?

Małe muszki w domu? Prosty sposób na skuteczną pułapkę

Do wykonania skutecznej pułapki na meszki wystarczy kilka akcesoriów. Nie wymaga ona również zdolności manualnych i jest niemal darmowa. Co jest potrzebne do jej wykonania?

 • miska lub garnek
 • woda z dodatkiem soku owocowego/pokrojonych owoców/czerwonego wina
 • przezroczysta folia spożywcza

Jest to jedna z najskuteczniejszych pułapek na małe muszki w domu. Bardzo łatwo ją także wykonać. Kiedy już zgromadzimy potrzebne akcesoria, wystarczy umieścić w naczyniu materiały organiczne i zalać je wodą. Miskę lub garnek należy dokładnie owinąć folią, po czym nakłuć ją w kilku miejscach igłą. Na jakiej zasadzie działa ta pułapka? Muszki owocówki zwabione kuszącym zapachem wejdą przez mini otwory do środka, większość z nich utonie, a pozostałe najprawdopodobniej nie będą umieć wydostać się na zewnątrz.

Płyn do naczyń, ocet jabłkowy i alkohol – domowe sposoby na muszki owocówki

Domowych sposobów na pozbycie się muszek owocówek jest o wiele więcej. Niemal każda z pułapek wykorzystuje naturalny pęd tych owadów do zapachu octu owocowego. Kuszące dla owocówek są również aromaty czerwonego wina oraz piwa. Napoje alkoholowe także można wykorzystać do własnoręcznego stworzenia pułapki na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek przy pomocy płynu do naczyń?

 • Do szklanki wypełnionej wodą i octem jabłkowym wystarczy dodać kilka kropel płynu do naczyń. Powstała w ten sposób ciecz nadal będzie mieć zapach kuszący dla owocówek, ocet jabłkowy stworzy jednak na powierzchni powłokę, która uniemożliwi muszkom, wydostanie się z naczynia.
 • Kolejnym sposobem na skuteczne pozbycie się owadów z domu jest pozostawienie otwartej butelki z resztką wina lub piwa. Muszki z pewnością do takiej butelki wlecą, lecz trudno im będzie się wydostać przez cienką szyjkę.

Osoby, którym nie chce się tworzyć pułapek i wolą działać szybko mogą wykorzystać również inne sposoby na pozbycie się muszek. Jednym z nich jest…odkurzacz. Zassanie owadów do rury to prawdopodobnie najszybszy możliwy sposób na to, by się ich pozbyć.

Sklepowe pułapki na małe muszki w domu – co warto wiedzieć?

Przy pozbywaniu się z domu muszek owocówek można pójść na łatwiznę i sięgnąć po to, co oferuje nam większość sklepów ogrodniczych, czy nawet zwykłych marketów. Jakie sposoby na meszki dostępne są w sprzedaży?

 • Lepy – skuteczne również w przypadku innych owadów
 • Pułapki ze specjalnymi środkami wabiącymi owady – skuteczność podobna do pułapek domowej roboty
 • Spraye i aerozole owadobójcze – przy ich stosowaniu należy jednak zachować dużą ostrożność. Środki te zawierają substancje, które mogą być groźne również dla ludzi. Przed rozpyleniem takiego sprayu należy schować wszelką żywność, a blaty dokładnie umyć po tym, jak pozbędziemy się muszek.

Istnieje bardzo wiele sposób na to, by pozbyć się muszek owocówek. Najlepiej jednak zwyczajnie zadbać o to, by nie dostały się one do naszego domu. W jaki sposób zabezpieczyć wnętrza przed meszkami?

Jak zabezpieczyć dom przed owocówkami?

Najskuteczniejszym sposobem na to, by zabezpieczyć się przed plagą muszek owocówek, jest dbanie o czystość, szczególnie w kuchni. Co należy zrobić, by muszki nie wtargnęły do domu?

 • Utrzymywanie w czystości zlewu, gąbki i kuchennych ścierek, mycie naczyń na bieżąco.
 • Zabezpieczanie kosza z odpadami organicznymi, najlepiej zakupić specjalny kompostownik lub jeśli nie mamy takiej możliwości zaopatrzyć się w kosz, który jest szczelnie zamykany.
 • Nie zostawiać otwartych butelek ze słodkimi napojami, owoców, szczególnie niedojedzonych lub takich, na których pojawiają się plamki. Najlepiej chować wszelką żywność do lodówki lub zamykanych pojemniczków.

Dodatkowo warto założyć też na okna siatki zabezpieczające przed owadami. Skutecznym sposobem są też woreczki z lawendą lub suszoną miętą, porozkładane w pobliżu okien. Zamiast woreczków sprawdzą się również miętowe/ lawendowe olejki oraz spraye, ponieważ zapachy te odstraszają meszki.

Małe muszki w domu? To nie muszą być owocówki!

Widząc małe muszki w domu, w większości zakładamy od razu, że są to owocówki, tymczasem może to być zupełnie inny owad. Popularnymi szkodnikami są także ziemiórki. Jak je rozpoznać? W przeciwieństwie do owocówek nie gromadzą się one w pobliżu żywności, lecz roślin doniczkowych. Zazwyczaj przyciąga je zbyt wilgotne podłoże. Efektem działania tych uciążliwych szkodników jest obumarcie rośliny.

Na szczęście ziemiórek można pozbyć się równie łatwo, jak owocówek, wykorzystując domowe sposoby lub te dostępne w sklepach. Do doniczki, w której gromadzą się ziemiórki, warto włożyć plasterki jabłka lub zielonego ogórka. Kiedy szkodniki zgromadzą się na powierzchni mini pułapkę wraz z nimi usunąć. Jeśli pułapka ta okaże się nieskuteczna, sięgnąć można po dostępne w sklepach ogrodniczych spraye owadobójcze, które nie szkodzą roślinom doniczkowym.

Powiązane wpisy
MeblePorady

Eleganckie krzesła w naszym salonie - funkcjonalność i design

Eleganckie krzesełka do salonu to nie tylko praktyczny element wyposażenia, ale również istotny…
Czytaj więcej
Insekty w domu

Jak przygotować się do dezynsekcji w domu?

Wykonując dezynsekcję domu, ważne jest, aby zrobić to bezpiecznie i skutecznie. Usuwanie…
Czytaj więcej
Insekty w domuPorady

Robaki w domu pojawiające się pod wpływem wilgoci

Szkodniki domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach z różnych powodów. Niektóre pociąga…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *