PoradyInsekty w domu

Jak zwabić mysz – czyli na co ją złapać?

Mysz w domu może skutecznie zakłócić spokój. Pozbycie się nieproszonego gościa nie należy do najprostszych, jednak da się to zrobić, korzystając z niezawodnych sposobów. Na co złapać mysz szybko i bez wysiłku?

Skąd biorą się myszy w domu i jak skutecznie się ich pozbyć?

Właściciele domów często obawiają się, że pojawienie się w domu gryzonia jest wynikiem ich zaniedbań lub wad nieruchomości. Obawy te nie są słuszne. Mysz w domu to całkowicie normalne zjawisko. Gryzonie te od zawsze szukają sposobów na to, by przezimować w bezpiecznym miejscu, dlatego też mysi intruz zazwyczaj pojawia się w domu jesienią, kiedy temperatury zaczynają spadać, jednak nie jest to regułą. Tak naprawdę przez cały rok jesteśmy narażeni na to, że w naszym domu zamieszka niechciany lokator, dlatego warto wiedzieć, na co złapać mysz.

Istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się myszy. Wydawać by się mogło, że w najbardziej komfortowej sytuacji są właściciele kotów domowych. Niestety nie jest to takie proste. Koty z natury są wrogami wszelkich gryzoni, a ich instynkt drapieżnika ułatwia im łapanie myszy. Gryzonie są jednak sprytne i rzadko wychodzą na otwartą przestrzeń, zwłaszcza gdy wyczuwają zagrożenie. Mysz najczęściej chowa się w trudno dostępnych miejscach. Często więc mimo obecności pupila mysz nadal grasuje w domu, czyniąc wiele szkód i zaburzając spokój. Warto więc poznać inne sposoby na pozbycie się gryzonia.

Na co złapać mysz? Fakty i mity

Prawdopodobnie najpopularniejszym mitem dotyczącym tego, na co złapać mysz jest żółty ser. Metoda ta jest skuteczna co najwyżej w kreskówkach. Ser żółty nie jest na tyle aromatyczny, by mógł stanowić skuteczny wabik na myszy polne. Dużo lepsze będzie mięso i wędliny.

Kolejnym mitem jest wspomniany wcześniej kot, jako łowca myszy. U czworonogów wychowanych w domu od małego, instynkt drapieżnika może zaniknąć. Ponadto mysz kryjąca się w różnych zakamarkach nie jest łatwym celem dla pupila. Faktem jest jednak, że sam zapach i kocia obecność mogą być skutecznym straszakiem i spowodować, że mysz sama się wyniesie.

Czytaj także:  Małe muszki w domu – jak je zwalczyć?

Do mitów należy również dołączyć skuteczność pułapek, które mają na celu zabić gryzonia. Nie zawsze się to udaje, zazwyczaj mysz zjada wabik, bez naruszenia mechanizmu. Tego typu pułapki są też niewskazane, jeśli w domu mieszkają koty lub psy. Bardzo często to właśnie ciekawskie czworonogi zostają okaleczone przez taką pułapkę, podczas kiedy mysz nadal pozostaje nieuchwytna.

Na co złapać mysz? Najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się szkodnika

Myszy polne zdecydowanie zaliczane są do szkodników, a ich obecność w domu jest niepożądana. Gryzonie mogą narobić wiele szkód, poprzegryzać przewody, uszkodzić meble, książki, czy nawet ubrania. Ponadto myszy mimo swoich maleńkich rozmiarów potrafią być bardzo głośne, szczególnie w nocy. Piski, szuranie i tupanie mogą zakłócać sen domowników. Ponadto gryzonie są również w stanie mocno nabrudzić. Pozostawiane wszędzie odchody i charakterystyczny mysi zapach mogą skutecznie obniżyć komfort mieszkania, dlatego chęć pozbycia się z domu myszy jest całkowicie zrozumiała. Jak to zrobić w skuteczny sposób?

Trutki – szybki i łatwy sposób na pozbycie się myszy z domu

Trutka to prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób na szybkie pozbycie się myszy z domu. Niestety nie jest on pozbawiony wad. Przede wszystkim toksyny zawarte w truciźnie dla gryzoni są niebezpieczne również dla ludzi oraz dla zwierząt domowych. Właśnie dlatego nie należy rozkładać trutki w domach, w których są małe dzieci i czworonogi. Nawet umieszczenie trującego wabika w trudno dostępnym miejscu jest zbędnym ryzykiem i nie należy go podejmować.

Kolejną wadą trutki jest to, że mysz po jej zjedzeniu prawdopodobnie umknie w miejsce, w którym przesiaduje na co dzień. Zanim zostanie odnaleziona, może zacząć się rozkładać, co wywoła przykry zapach. Rozwiązaniem tego problemu są trutki, zawierające w składzie mumifikator. Dzięki jego obecności zatruta mysz nie podda się procesowi rozkładu, lecz zaschnie, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu.

Czytaj także:  Panele winylowe czy laminowane?

Sam proces rozkładania trutki jest bardzo prosty. Granulat lub pastę należy umieścić na plastikowej, lub drewnianej tacce. Nie warto nakładać środka bezpośrednio na podłogę, ponieważ chemikalia zawarte w trutce mogłyby uszkodzić lub odbarwić posadzkę. W celu podniesienia skuteczności trutki można umieścić ją na kawałkach chleba lub wędliny zwiększy to pewność, że gryzoń zje porcję wystarczającą do tego, by się go pozbyć.

Pułapki na gryzonie – na co złapać mysz?

Kolejnym popularnym sposobem na pozbycie się szkodnika są pułapki. Dzieli się je na dwa rodzaje, jedne mają za zadanie zabić gryzonia, a inne złapać i uwięzić. Pierwsze są zdecydowanie mniej skuteczne. Myszy zręcznie potrafią ściągnąć przysmaki z haczyka, bez uruchamiania mechanizmu. Pułapki – klatki to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Wystarczy umieścić w nich intensywnie pachnące smakołyki, by zyskać pewność, że mysi intruz szybko da się złapać. Niewiele osób wie jednak na co złapać mysz stąd przekonanie, że pułapki nie są zbyt skuteczne. Czego w takim razie użyć do zwabienia szkodnika?

Przynęta powinna mieć intensywny zapach. Między innymi dlatego zwyczajny żółty ser nie jest dobrym pomysłem. Pieczywo również może okazać się niezbyt skuteczne. Gryzonia najlepiej złapać na kawałek wędliny. Szynka lub kiełbasa z pewnością okażą się świetnym wabikiem. Najlepiej, by użyty kawałek wędliny był wędzony, ponieważ zwiększy to intensywność zapachu. Na jakiej zasadzie działają pułapki, które mają uwięzić mysz?

Zazwyczaj przypominają one tubę lub klatkę. W środku znajduje się odpowiedni mechanizm, uruchamiający się na dotyk. Kiedy mysz wejdzie na odpowiednie miejsce i sięgnie po wabik, zostaje uwięziona. Gryzonia najlepiej wywieźć w miejsce oddalone od domu.

Własnoręcznie wykonana pułapka na myszy – jak ją zrobić?

Bardzo popularne wśród miłośników DIY są własnoręcznie zrobione pułapki na myszy. Do ich wykonania wykorzystuje się łatwo dostępne surowce. Wystarczy pusta, plastikowa butelka o odpowiednio dużej średnicy, odrobina oleju i oczywiście wabik. Jak zrobić taką pułapkę? Wystarczą 2 proste kroki:

  • dno butelki należy odciąć, a szyjkę zakorkować
  • wabik umieścić dokładnie w połowie butelki, a cały obszar od strony odciętego dna posmarować olejem
Czytaj także:  Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

Wysmarowanie pułapki olejem ma uniemożliwić gryzoniowi ucieczkę. Rosnąca popularność tej metody nie współgra jednak z jej skutecznością. W celu pozbycia się szkodnika najlepiej skorzystać z gotowych rozwiązań.

Jak zabezpieczyć dom przed myszami?

Pozbywanie się szkodników z domu bywa uciążliwe. Właśnie dlatego najlepiej zwyczajnie nie dopuszczać do tego, by myszy zaburzały spokój domowników. Jak odstraszyć gryzonie? Dobrym pomysłem jest zastosowanie roślin i ziół, których zapachy odstraszają myszy polne. Skuteczne mogą się okazać:

  • liście pomidorów
  • czosnek
  • cytryny
  • dziki rumianek

Rozkładanie roślin pod oknami, czy w okolicach drzwi wejściowych może sprawić, że szkodniki zrezygnują z wdarcia się do domu.

Powiązane wpisy
Drzwi i oknaPorady

Planujesz budowę domu?

Planujesz budowę domu? Zależy Ci na zrealizowaniu planu o posiadaniu wymarzonego domu z poddaszem…
Czytaj więcej
MeblePorady

Eleganckie krzesła w naszym salonie - funkcjonalność i design

Eleganckie krzesełka do salonu to nie tylko praktyczny element wyposażenia, ale również istotny…
Czytaj więcej
Insekty w domu

Jak przygotować się do dezynsekcji w domu?

Wykonując dezynsekcję domu, ważne jest, aby zrobić to bezpiecznie i skutecznie. Usuwanie…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *