Urządzenia

O czym pamiętać, szukając agregatu prądotwórczego na budowę?

O czym pamiętać, szukając agregatu prądotwórczego na budowę

Firmy budowlane i osoby prywatne, które prowadzą różnego rodzaju prace konstrukcyjne lub remontowe w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej, często posiłkują się pracą agregatów prądotwórczych. Pojawia się jednak pytanie, jaki agregat prądotwórczy na budowę jest wyborem optymalnym z punktu widzenia ekonomii działania i wygody pracy. Na co zwrócić uwagę, kupując tego typu sprzęt? Jakie jego funkcje są najważniejsze?

Agregaty z silnikiem benzynowym i diesla

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje agregatów prądotwórczych. To urządzenia stacjonarne i mobilne, wyposażone w silniki spalinowe o różnej mocy, napędzane różnymi rodzajami paliw. Na tej podstawie możemy dokonać ich kategoryzacji na urządzenia benzynowe i napędzane silnikiem diesla. Jaki agregat prądotwórczy na budowę będzie lepszym wyborem z punktu widzenia ekonomii prac?  Odpowiedź wydaje się jednoznaczna. Urządzenia z silnikiem diesla są bardziej ekonomiczne, bo zużywają zdecydowanie mniej paliwa niż agregaty benzynowe. Zastanawiając się, który agregat prądotwórczy na budowie będzie lepszy do pracy przez wiele godzin, nie ma najmniejszych wątpliwości, że będzie to sprzęt na olej napędowy. Dzienna oszczędność w użytkowaniu takiego sprzętu, w porównaniu z agregatem benzynowym, może wynieść nawet kilkaset złotych. Co prawda agregaty benzynowe są tańsze w zakupie, ale zużywają więcej paliwa. Dlatego zwykle używa się ich jedynie przy pracach zajmujących niewiele czasu i jako źródeł zasilania awaryjnego.

Mobilny agregat prosty w obsłudze

Zastanawiając się, jaki agregat prądotwórczy na budowę zamówić, najlepszym wyborem wydaje się model mobilny, wyposażony w kółka. Takie urządzenie nie sprawia problemów w transporcie i może być szybko przesuwane z miejsca na miejsce, również wówczas, gdy plac budowy nie jest utwardzony. Dlatego do zastosowań budowlanych najlepiej nadają się agregaty z dużymi kółkami. Małe kółka są dobre jedynie na twarde podłoża. Nie sprawdzą się przy piaszczystym i grząskim gruncie. Ponadto warto szukać urządzeń o otwartej konstrukcji, niezabudowanych, dzięki temu wygodnych w konserwacji, a przy pracach na większym terenie, z funkcją zdalnego sterowania. A jakie agregaty na budowach spotykane są najczęściej? Współcześnie są to właśnie modele mobilne, z kółkami, lekkie, z silnikiem diesel i funkcją Dual.

Zastawiając się, który agregat na budowie sprawdzi się najlepiej, trzeba wziąć pod uwagę czas trwania pracy, określić zapotrzebowanie na prąd, rodzaj używanych elektronarzędzi, a także miejsce prowadzenia robót. W większości sytuacji optymalnym wyborem jest agregat prądotwórczy z silnikiem diesla, z kółkami i funkcją Dual, która zapewnia dużą moc zarówno w gnieździe jednofazowym, jak i trójfazowym.

Powiązane wpisy
Urządzenia

Jak dobrać odpowiedni regulator temperatury do procesów technologicznych?

W obecnych czasach, gdzie precyzja i efektywność procesów technologicznych odgrywają kluczową…
Czytaj więcej
Urządzenia

Filtry do nawilżaczy powietrza – funkcje

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza to najpopularniejszy sposób na zredukowane nieprzyjemnych…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *