Wyposażenie wnętrz

Obrazy do sypialni – jakimi dziełami warto udekorować pokój relaksu?

Obrazy do sypialni – jakimi dziełami warto udekorować pokój relaksu

Sztuka zmienia wnętrze i sprawia, że nabiera ono określonego charakteru. W obrazach do sypialni ważny jest temat i kolor, które wywołują określone emocje. Alkowa to miejsce relaksu, które powinno koić i wyciszać. Przekonaj się, na jakie dodatki postawić, żeby stworzyć miejsce sprzyjające odpoczynkowi.

Christiane Kubrick – niemiecka malarka podkreślała, że obrazy do sypialni są jak okna na świat, a ich widok pozwala odkrywać i rozumieć piękno otaczającego nas świata. Czasem prezentują marzenia senne – surrealistyczne malowidła, pozwalające na własną interpretację. Czasem są jak znajomy las, który zaprasza na spokojny spacer wśród drzew. Ścienne ozdoby są ważne, ponieważ przed snem przykuwają uwagę swoim płótnem – mogą więc poruszać i niepokoić lub działać na zmysły jak balsam.

Jak dobrać obraz ścienny do sypialni?

Wybierając dzieło sztuki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby uzyskać spójny i harmonijny wystrój alkowy. Duży wpływ na wybór obrazu ma kolor ścian. Żeby dekoracja mogła się wyróżniać, powinna prezentować kolorystyczny kontrast w stosunku do tła. Innym ważnym elementem są meble.

  • Kolor – jeśli szafki w sypialni są białe, beżowe, mleczno-szare lub prezentujące jasny odcień drewna, warto wybrać obraz w nieco intensywniejszych kolorach, aby w pomieszczeniu zaprezentować przemyślany kontrast. Uważaj jednak z ostrością kolorów, gdyż w sypialni lepiej sprawdzą się stonowane pastele niż żywe odcienie zieleni czy pomarańczy. Jeśli meble są w ciemnych kolorach, takich jak czarny, brąz lub ciemne drewno, na ścianie powieś obraz mający jaśniejszą tonację.
  • Styl – dobór obrazów powinien być zgodny z designem mebli. Jeśli Twoja sypialnia jest wyposażona w nowoczesne szafki, egzamin zda abstrakcyjny lub geometryczny obraz, a w przypadku mebli klasycznych – krajobrazowy lub romantyczny wariant w okazałej ramie.
  • Wielkość – ważne jest dopasowanie wielkości obrazów do wielkości mebli. Jeśli łóżko jest duże, wybierz większy obraz i umieść nad meblem. Natomiast meble mniejsze będą dobrze się komponować w duecie z serią niewielkich obrazów ułożonych w jednym rzędzie.

Obraz na ścianie w sypialni powinien wzbogacać wnętrze i w harmonijny sposób je dopełniać. Oprócz ścian i mebli ważna jest tematyka obrazu oraz jest ekspozycja.

Aranżacja obrazu do sypialni

Kolor obrazów ściennych do sypialni zależy przede wszystkim od tonacji ścian, mebli i dodatków dekoracyjnych. Ogromny wpływ na wybór produktu mają preferencje estetyczne i odczucia użytkowników sypialni. Z reguły szukaj dzieł stonowanych o niekrzykliwych tonacjach, ale spokojnych. Intensywne czerwienie, pomarańcze czy żółć mogą drażnić i nadmiernie pobudzać umysł do działania, co nie jest wskazane w takim miejscu jak sypialnia.

Tematyka obrazów powinna być zgodna z ogólnym klimatem sypialni. Pokój w stylu marynistycznym dopełni obraz prezentujący morze, natomiast w przypadku sypialni vintage harmonijnie będą wyglądać motywy kwiatowe lub rustykalne. Najlepszym miejscem do ekspozycji jest ściana nad łóżkiem, ściana naprzeciwko łóżka, wolne miejsce obok szafy lub nad toaletką.

Doskonale sprawdzą się pejzaże – natura ma kojący wpływ na ludzi i zawsze wprowadza w dobry nastrój niezależnie od tego, czy ma geometryczną, kubistyczną formę, czy też realistycznie odwzorowuje pejzaż. Oprócz tego modne są czarno-białe grafiki, postacie i niebo z chmurami, które ma lekki charakter i nawiązuje do marzeń sennych. 

Powiązane wpisy
Wyposażenie wnętrz

Eleganckie wazony szklane - wyjątkowy dodatek do twojego wnętrza

Ważne i znaczące dekoracje wnętrza stanowią kluczowy element w aranżacji każdego domu. Wśród…
Czytaj więcej
Wyposażenie wnętrz

Sauny Wewnętrzne: Recepta na Zdrowie i Relaks w Domowym Zaciszu

Regularne korzystanie z sauny to doskonały sposób na relaks, zachowanie zdrowia i sprawności. W…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *