Czyszczenie sprzętów

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika

Twarda woda w kranach to wróg czystego czajnika. Odkładający się kamień potrafi skutecznie zepsuć smak wody, co uniemożliwia zaparzenie smacznej kawy, czy herbaty. Kamień psujący smak wody i w efekcie parzonych napojów, to nic innego jak odkładający się wapń i magnez, czyli minerały znajdujące się w wodzie płynącej z rur. Na szczęście kamień w czajniku nie wiąże się z koniecznością kupna nowego sprzętu. Wystarczy wykorzystać domowe sposoby na odkamienianie czajnika. Jak skutecznie i szybko oczyścić sprzęt z nagromadzonego kamienia?

Tani i skuteczny sposób na odkamienianie czajnika – obierki z ziemniaków

Ziemniaki goszczą regularnie niemal w każdej kuchni. Warto wiedzieć, że obierki z nich da się wykorzystać na wiele sposobów! Dając drugie życie obierkom z warzyw, czy owoców postępujemy też ekologicznie i w myśl zasady zero waste. Skoro tak prosta metoda na odkamienianie czajnika działa, nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na środki chemiczne. Jak pozbyć się kamienia za pomocą obierek z ziemniaków?

Metoda ta jest nie tylko tania, ale też bardzo prosta. Obierki z ziemniaków wystarczy umieścić w czajniku, zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i przez chwilę gotować. Dla pewności, że kamień został całkowicie usunięty, operację można powtórzyć kilkukrotnie, za każdym razem używając świeżych obierek. Sposób ten jest znany już od wieków, z chęcią korzystały z niego nasze babcie, w czasach kiedy dostęp do chemicznych środków odkamieniających, był dużo trudniejszy.

Jak odkamienić czajnik z pomocą coca – coli?

Coca – cola to jeden z najpopularniejszych, słodkich napojów gazowanych. Nie od dziś wiadomo jednak, że mimo kuszącego smaku nie jest ona zbyt zdrowa dla organizmu, w szczególności dla naszych zębów. Napój ten może być jednak przydatny do czynności, takich jak odkamienianie czajnika. Sposób ten nie jest już tak tani, jak w przypadku obierek z ziemniaków, ale równie skuteczny.

Czytaj także:  Jak zrobić kabinę prysznicową bez brodzika, czyli robimy prysznic bezbrodzikowy.

W celu usunięcia kamienia z czajnika z pomocą coca – coli wystarczy wlać do niego szklankę tego napoju, po czym zalać wodą i zagotować. Płyn ten należy potrzymać w czajniku przez około 30 – 40 minut. Już po jednym razie powinny być widoczne zadowalające efekty. Co jakiś czas czynność można jednak powtórzyć, by zapobiec ponownemu odłożeniu się kamienia.

Ocet, sok z cytryny i soda oczyszczona – pozostałe domowe sposoby na odkamienianie czajnika

W przypadku korzystania z twardej wody z kranu kamień w czajniku może odkładać się naprawdę szybko. Na szczęście tanich, domowych sposobów na pozbycie się kamienia jest naprawdę dużo. Wielkim plusem takich metod jest to, że wykorzystywane są do nich produkty, które niemal każdy ma w swojej kuchni. W dodatku domowe sposoby na odkamienianie czajnika są ekologiczne, nie wykorzystuje się też do nich środków chemicznych, które mogłyby w jakiś sposób zaszkodzić zdrowiu. Jakie metody usuwania kamienia warto poznać?

  1. Ocet to popularny, znany i ceniony od lat sposób napozbycie się kamienia.Tak jak w przypadku coca – coli, czy obierków ziemniaczanych konieczne jest zagotowanie przygotowanego roztworu w czajniku. Ocet należy wymieszać z wodą w proporcjach 1:1. Najlepiej, gdy na szklankę wody przypadnie szklanka octu. Taką mieszankę należy gotować w czajniku przez kilka minut, po czym po zakończeniu gotowania zostawić w środku jeszcze na pół godziny. Ocet rozprawi się nawet z bardzo grubą warstwą kamienia. Metoda ta może być jednak bardziej pracochłonna od innych, ponieważ po wylaniu roztworu w czajniku może pozostać niemiły zapach octu. W celu pozbycia się zapaszku należy zagotować wodę raz lub nawet kilkukrotnie.
  2. Soda oczyszczona – właściwości czyszczące sody mają szereg zastosowań. Za pomocą tego proszku można przywrócić nieskazitelną biel butom, czy usunąć silne zabrudzenia z powierzchni łazienkowych. Soda sprawdzi się również przy odkamienianiu czajnika. Sposób ten jest bardzo szybki, ponieważ nie wymaga gotowania. Wystarczy samo wsypanie proszku i odczekanie 15 minut. Wystarczą zaledwie 2 łyżki stołowe sody, by pozbyć się kamienia. Niestety soda, podobnie jak ocet może pozostawić po sobie niemiły zapach lub posmak, dlatego po zakończeniu odkamieniania warto zagotować wodę raz lub kilka razy.
  3. Sok z cytryny – cytryny można wykorzystać w kuchni na bardzo wiele sposobów. Cytrusy te są nie tylko smaczne i zdrowe, mają również właściwości czyszczące. Niektórzy wykorzystują je nawet w celach kosmetycznych, między innymi do robienia domowych maseczek. Sok z cytryny okazuje się skuteczny również w walce z kamieniem w czajniku. Soku z cytryny również nie trzeba gotować. Wystarczy wlać napój do czajnika i odczekać minimum godzinę. Po upływie tego czasu czajnik należy opróżnić. Nie jest wymagane zagotowanie wody w celu usunięcia zapachu, ponieważ aromat cytryny nie należy do nieprzyjemnych, ponadto szybko się ulatnia.
  4. Kwasek cytrynowy to kolejny z tanich i skutecznych, domowych sposobów na odkamienianie czajnika. Proszek ten sprawdzi się szczególnie przy czajnikach ze stali nierdzewnej. Jak usunąć kamień z pomocą kwasku cytrynowego? Do czajnika wypełnionego do połowy wodą, należy dodać 2-3 pełne łyżki stołowe proszku. Taki roztwór należy odstawić na kilka godzin.
Czytaj także:  Brodzik z konglomeratu, czym się wyróżnia?

Wszystkie te sposoby pomogą pozbyć się kamienia, nawet jeśli odłożył się on grubą warstwą na dnie oraz ściankach. Niestety nie da się trwale pozbyć kamienia. W przypadku korzystania z twardej wody kranowej będzie on się regularnie odkładał. Czy istnieją jakieś sposoby na to, by chronić się przed kamieniem i dbać o czysty czajnik?

Czy da się zapobiec odkładaniu kamienia w czajniku?

Regularne odkamienianie czajnika może stać się męczące. Warto więc zastanawiać się nad tym, czy istnieją sposoby na to, by zapobiegać odkładaniu się kamienia. Najprostsza metoda na to, by czajnik był wolny od kamienia, jest korzystanie z przefiltrowanej wody. W tym celu warto zakupić specjalne nakładki filtrujące, które montuje się na kranach. Nakładki te nie są zbyt dużą inwestycją, w dodatku mogą przynieść sporą oszczędność, ponieważ korzystanie z nich daje możliwość picia wody wprost z kranu. Rozwiązanie to przypadnie do gustu osobom, które często kupują wodę butelkowaną.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na korzystanie z przefiltrowanej wody? Przede wszystkim może to znacznie przedłużyć żywotność czajnika. Sprawdzi się to zwłaszcza przy czajnikach, w których zamontowane są grzałki spiralne. Sprzęt taki o wiele trudniej się odkamienia, czasem mimo wykorzystania skutecznych metod, kamień nadal może pozostać w trudno dostępnych zakamarkach grzałki.

Warto też wiedzieć, że główną przyczyną odkładania się kamienia w czajniku, jest pozostawianie w nim przegotowanej wody. Wystarczy odmierzać ilość, jaka jest nam aktualnie potrzebna i taką ilość gotować, po czym opróżniać czajnik z resztek. Zapobieganie odkładaniu się kamienia jest dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne, niż późniejsze pozbywanie się osadu. Ponadto chroniąc czajnik przed kamieniem, wydłużamy jego żywotność, co pozwoli nam cieszyć się sprzętem jak najdłużej.

Powiązane wpisy
Czyszczenie sprzętów

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

Brudny piekarnik, na którym osadziła się warstwa przypalonego tłuszczu, to nie tylko problem…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *