PoradyInne

Czym rozpuścić kropelkę? Poznaj najlepsze sposoby na pozbycie się kleju

czym-rozpuścić-kropelkę

Kropelka to klej, któremu nie można odmówić skuteczności. Potrafi on trwale scalić wiele materiałów. Niestety równie łatwo klei palce, odzież i wszystko, na co niefortunnie skapnie. Czym rozpuścić kropelkę szybko, łatwo i bez wysiłku?

Sklejone palce – jak pozbyć się kropelki ze skóry?

Niemal każdemu, kto kiedykolwiek korzystał z kropelki lub innego kleju tego typu, przydarzyła się nieprzyjemna wpadka, jaką jest sklejenie palców. Kropelka zasycha naprawdę szybko. Wystarczy chwila nieuwagi, nieumiejętne manewrowanie tubką i opuszki palców zostają sklejone w taki sposób, że próba ich rozerwania może wiązać się z bólem i zerwaniem naskórka. Na szczęście istnieją sposoby na to, by bezboleśnie rozkleić palce. Czym rozpuścić kropelkę znajdującą się na skórze?

Kropelka na skórze – jak szybko usunąć klej?

Sklejone opuszki palców, czy zaschnięta warstewka kleju znajdująca się na skórze to spory dyskomfort. Szczególnie nieprzyjemna jest obecność kropelki na opuszkach palców, ponieważ znacznie osłabia to zmysł dotyku. W jaki sposób można szybko pozbyć się tego problemu?

W celu znalezienia sposobów na pozbycie się kropelki z ciała warto najpierw przyjrzeć się, jaki skład ma ten klej. Kropelka lub równie popularny Super Glue to kleje cyjanoakrylowe. Jednym ze sposobów wywabienia ich z różnych powierzchni jest rozpuszczalnik. Substancje tego typu nie powinny mieć jednak kontaktu ze skórą ze względu na zbyt duże ryzyko podrażnienia i reakcji alergicznych. Czym rozpuścić kropelkę, by nie uszkodzić naskórka?

Bezpieczne usuwanie kleju błyskawicznego ze skóry

Wystarczy chwila nieuwagi, by klej typu kropelka na dobre przylgnął do skóry. Niestety jego usunięcie nie jest już takie proste. Silne, chemiczne środki, które z łatwością rozpuściłyby klejącą substancję, nie nadają się do tego, by nakładać je na ciało. W jaki sposób więc rozkleić palce i czym rozpuścić kropelkę, by sobie w żaden sposób nie zaszkodzić?

Czytaj także:  Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

Istnieje bardzo wiele sposobów na to, by usunąć klej z ciała. Niektóre mogą wymagać odrobiny cierpliwości, jednak każdy z nich jest skuteczny. Co można zrobić, gdy klej błyskawiczny zaschnie na ciele?

  • Woda z solą – to stary i sprawdzony sposób. W miseczce należy umieścić gorącą wodę i nasypać do niej odrobinę soli oraz dokładnie wymieszać. W tak powstałej zawiesinie należy trzymać dłoń ze śladami kleju przez około godziny. Po upływie tego czasu można ostrożnie usunąć przyklejoną warstewkę za pomocą pumeksu, czy polerki do paznokci. Sposób ten nie sprawdzi się w przypadku, gdy na dłoni mamy rany lub otarcia.
  • Aceton – jest równie skuteczny przy usuwaniu kleju kropelka, co rozpuszczalnik. W przeciwieństwie do tego drugiego aceton jest jednak o wiele bezpieczniejszy dla skóry dłoni. Środek używany do zmywania lakieru do paznokci jest opracowany tak, by nie wywoływał podrażnień oraz dyskomfortu przy kontakcie ze skórą. W jaki sposób usunąć kropelkę z jego pomocą? Wystarczy namoczyć wacik i przemywać obszar pokryty warstewką kleju. Przy tej metodzie również jednak należy zachować ostrożność. Aceton nie powinien uszkodzić naskórka, jednak jest to dosyć silny środek, który może przesuszać delikatną skórę na dłoni. Po usunięciu lakieru warto zatroszczyć się więc o odpowiednią pielęgnację i posmarować dłonie kremem nawilżającym.
  • Kolejnym sposobem na usunięcie kleju kropelka ze skóry jest moczenie dłoni w wodzie z rozpuszczonym mydłem. Metoda ta jest bardzo podobna do tej z wodą z solą, jednak ta przeznaczona jest dla osób o wyjątkowo wrażliwej i podatnej na zranienia skórze. Przy wodzie z mydłem konieczne będzie również dłuższe namaczanie.
  • Mocny alkohol – mniej znany, a równie skuteczny sposób, co wymienione wcześniej. Dowolny, wysoko procentowy alkohol z pewnością bardzo szybko rozpuści kropelkę, czy inny klej błyskawiczny. W tym wypadku zadziała zasada im więcej procent, tym wyższa skuteczność przy usuwaniu kleju ze skóry. Warto jednak sięgać po alkohole konsumpcyjne, typu wódka, czy spirytus do rozcieńczania. Nie zaleca się produktów, takich jak spirytus salicylowy, ponieważ mogą one wywołać podrażnienia lub nadmierne przesuszenie.
Czytaj także:  3 domowe sposoby na podgrzewanie wody w basenie

Te cztery sposoby powinny pomóc w poradzeniu sobie z problemem sklejonych palców, czy warstwy kleju na ciele. Jakich błędów nie popełniać przy usuwaniu kropelki ze skóry?

Usuwanie kleju błyskawicznego ze skóry – czego NIE robić

Osoby, które nie wiedzą czym rozpuścić kropelkę, często popełniają błędy, które skutkują podrażnieniami, uczuleniem, czy zranieniem naskórka. Czego nie robić przy usuwaniu kleju ze skóry?

  • Próba siłowego rozerwania sklejonych palców – w takim wypadku klej prawdopodobnie zejdzie wraz z naskórkiem. Rany tego typu długo się goją oraz powodują spory dyskomfort. Przy poklejonych palcach nie ma miejsca na rozwiązania siłowe.
  • Intensywne tarcie pumeksem, pilnikiem do paznokci lub próba zdrapania warstwy kleju czymś ostrym – takie sposoby również prowadzą do uszkodzenia naskórka. Klej należy najpierw rozpuścić lub przynajmniej rozmiękczyć, a dopiero później próbować usunąć go ze skóry.
  • Używanie żrących środków do rozpuszczenia kleju – rozpuszczalnik, benzyna, alkohole niekonsumpcyjne, takie jak spirytus salicylowy, czy denaturat, środki do odkażania toalet, tego typu substancje nie powinny mieć kontaktu ze skórą. Podrażnienie, reakcje alergiczne lub powikłania w postaci poważnego uszkodzenia warstwy naskórka to powody, dla których nie warto sięgać po tak inwazyjne i niebezpieczne sposoby usuwania kleju.

Wiadomo już czym rozpuścić kropelkę, która znajduje się na skórze oraz czego nie robić, by sobie nie zaszkodzić. Klej łatwo może jednak zabrudzić również ubrania. Czy istnieją sposoby na to, by wywabić kropelkę z ulubionej bluzki lub spodni i nie uszkodzić delikatnych materiałów?

Czym rozpuścić kropelkę, która znajduje się na ubraniach – skuteczne metody

Kropelka może pokleić nie tylko palce, równie często przydarzają się przypadki pobrudzenia ubrań. Warstewka kleju rzadko kiedy schodzi po zwykłym praniu. Jak więc pozbyć się kleju z tkanin? Wbrew powszechnym obawom, jest to jeszcze prostsze, niż przy usuwaniu kropelki ze skóry!

  • Aceton – tak jak w przypadku skóry, tak i przy ubraniach zmywacz do paznokci z acetonem jest skuteczną metodą na usuwanie kropelki. Niestety środek ten nie sprawdzi się przy delikatnych tkaninach.
  • Ocet spirytusowy lub jabłkowy – sam ocet nie usunie całkowicie kropelki, jednak przyłożenie nasączonego octem wacika do poplamionego miejsca sprawi, że podczas prania klej powinien gładko zejść.
  • Rozprasowanie kleju żelazkiem lub podgrzanie plany suszarką do włosów – kleje kiepsko znoszą wysokie temperatury. Kontakt z żelazkiem lub strumieniem gorącego powietrza z suszarki sprawi, że substancja się rozpuści. Płynny klej należy delikatnie zdjąć wacikami a ubranie jak najszybciej wrzucić do pralki.
Czytaj także:  Łączenie blatów kuchennych

Te trzy sprawdzone sposoby powinny pomóc w uratowaniu odzieży poplamionej klejem. W celu zaoszczędzenia sobie kłopotu najlepiej zwyczajnie uważać, przy aplikowaniu kropelki na obiekty, które chcemy scalić. Tubkę należy naciskać bardzo delikatnie, by klej nie wypłynął większym strumieniem niż potrzebujemy, ponieważ zwiększa to ryzyko sklejenia palców, czy poplamienia ubrań.

Powiązane wpisy
Inne

Jak usunąć wosk z pomnika - 4 skuteczne sposoby.

Nagrobki służą jako trwałe pamiątki, aby zachować przeszłość tych, których kochamy i…
Czytaj więcej
PoradyInne

Czym zmyć długopis z ubrań?

Bardzo łatwo pobrudzić ubranie długopisem. Wystarczy chwila nieuwagi podczas prac biurowych.
Czytaj więcej
Inne

Jak należy ułożyć sztućce po weselu?

Wesele to nie jest zwykła impreza, mimo że zazwyczaj bawimy się na niej w gronie najbliższej…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *