AGD i RTVWyposażenie

Jak urządzić pralnię w mieszkaniu?

W mieszkaniach pralnia to zwykle niewielki wydzielony kącik w łazience lub pralka w zabudowie w kuchni. Jednak kiedy urządzamy dom i do dyspozycji mamy więcej przestrzeni, warto pomyśleć o urządzeniu pomieszczenia przeznaczonego na pralnię. Co powinno znaleźć się w niewielkiej pralni w mieszkaniu, a co możemy urządzi w pralni w domu? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Pralnia w mieszkaniu-od czego zacząć?

Dobry projekt to klucz do udanej aranżacji wnętrza. Warto zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę potrzebujemy. Na początku zdecydujmy, jakie sprzęty najlepiej sprawdzą się w naszej pralni –czy korzystamy jedynie z pralki, czy może jednak przyda nam się również suszarka automatyczna? A może lepszym wyborem będzie pralko-suszarka? Wybór odpowiedniego sprzętu zależy w dużej mierze od potrzeb domowników, ale też przestrzeni jaką możemy wygospodarować na pralnię.

Przemyślmy przy tym kwestię suszenia prania – jeśli brak nam miejsca na rozwieszenie prania lub nie lubimy czekać, aż ubrania wyschną wtedy najlepszym wyborem będzie suszarka automatyczna.. Przed takim problemem stają często lokatorzy mieszkań czy kawalerek. W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych sprawa jest j prostsza, a metraż pralni pozwala na wygospodarowanie w niej miejsca na praktyczną suszarnię.

Czego potrzebujemy w domowej pralni?

Aby pralnia domowa była funkcjonalna potrzebujesz systemów organizacyjnych , które pomogą nam utrzymać porządek i ułatwią wykonywanie codziennych zadań. Często naszym największym wrogiem jest brak miejsca na brudne ubrania i składanie czystej bielizny. Jeśli zdecydujemy się na suszenie ubrań w wyposażeniu potrzebne będą linie, słupki i wszystkie wieszaki oraz suszarki do suszenia ubrań

Musimy również pamiętać , że takie elementy jak proszek do prania, preferowane nabłyszczacze , płyny do zmiękczania tkanin, oraz detergenty potrzebne do utrzymania pralki powinny być w zasięgu ręki, ale jednocześnie z dala od dostępu dla dzieci. Jeśli jest na to miejsce , warto też w pomieszczeniu skorzystać z kącika do prasowania , gdzie można rozłożyć deskę i zrobić miejsce na żelazko, parowiec i inne gadżety.

Przechowywanie

Trzeba przyznać, że jak na tak małe pomieszczenie, potrzeba dużo przestrzeni do przechowywania przedmiotów o różnym przeznaczeniu i rozmiarach – dlatego konieczne jest ich odpowiednie wydzielenie. Świetnym rozwiązaniem żeby funkcjonowała pralnia w mieszkaniu, może stać się montowany na ścianie system przechowywania. Dlaczego? Zajmuje stosunkowo mało miejsca , dzięki czemu sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, nawet małym. Nie ma półek ani solidnych narożników, nie gromadzi się tam kurz , a podwieszaną konstrukcję łatwo się czyści.

Jego funkcjonalność znacznie wykracza poza tradycyjne półki czy kosze, pozwala na nieograniczoną swobodę planowania i konkretnych akcesoriów. Dzięki temu możemy stworzyć dokładnie potrzebną nam przestrzeń, a nie dostosowywać produkt do naszych preferencji. Co często jest niewygodne lub po prostu niemożliwe. W pralni przydatne są pojemne otwarte półki, które pomieszczą np. ręczniki lub ubrania przeznaczone do prasowania. Zawieszone na wysokości blatu stołu, służące jako przestrzeń do pracy , gdzie można łatwo złożyć pranie.

Na górnych półkach możemy przechowywać artykuły gospodarstwa domowego, które powinny być poza zasięgiem dzieci. Przydają się również półki wyposażone w komplet koszy z siatki, które mogą stać się miejscem do przechowywania ubrań. Konstrukcja koszy jest doskonałą wentylacją, a czyste i brudne pranie jest zawsze schowane w przewiewnym miejscu. Z tego powodu warto do systemu dodać siatki, w których możemy odseparować brudną bieliznę. W zależności od potrzeb naszej rodziny kilka takich toreb zawieszamy na szynie – m.in.do jasnych i ciemnych ubrań i tkanin

Wybierając system wiszących koszy możemy zamienić nawet mały pokój w suszarnię. Pomogą nam w tym akcesoria , dzięki którym szybko możemy wyjmować ubrania z pralki. Przydatny jest wysuwany drążek na ubrania. Nie tylko oszczędza dużo miejsca , ale także pozwala na natychmiastowe umieszczenie ubrań na wieszakach , dzięki czemu mniej się gniotą po wyschnięciu.

Dobrym rozwiązaniem jest również złożenie wieszaków do suszenia, na których wieszamy pranie jak na klasycznych i rozkładanych suszarkach . Taki wieszak można łatwo zamontować w pionowych szynach a, gdy nie jest używany, po prostu go złożyć. Tego typu małe suszarki przydadzą się nawet w pomieszczeniach gospodarczych, które wyposażone są w automatyczną suszarkę.

Pralnia w mieszkaniu

Pralnia w małym mieszkaniu to duże wyzwanie, jednak jest to możliwe. Najlepiej pomyśleć o urządzeniu pralni już na etapie projektowania łazienki. Dobrym rozwiązaniem może być przeznaczenie na ten cel wnęki w łazience. Gdzie możemy ustawić pralkę, a nad nią suszarkę lub jeżeli chcemy zaoszczędzić więcej miejsca to wybierzmy pralko – suszarkę. Wówczas nad urządzeniem jest dodatkowa przestrzeń którą przeznaczymy na szafkę, w której będziemy przechowywać środki do prania. Takie rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla dzieci. Dodatkowo w szafce możemy ustawić pojemniki do organizacji. Posegregować płyny do płukania, kapsułki do prania, proszek do prania czy perełki zapachowe. To praktyczne i estetyczne rozwiązanie.

A co z pralką w kuchni? Nie jest to najlepsze rozwiązanie, z uwagi na zajmowanie wolnej przestrzeni w kuchni, odgłos piorącej pralki i zapachy w kuchni. Jeżeli jest taka możliwość lepiej nie umieszczać pralki w kuchni.

Największą wadą mieszkań jest to, że nie ma tam odpowiedniego pomieszczenia na suszenia prania. Jeśli mamy taką możliwość najlepiej skorzystać ze wspólnych suszarni. Np. na strychu lub jeżeli w budynku nie ma takiej przestrzeni, to do rozwieszenia prania wybrać suche miejsce i użyć przenośnej suszarki.

Jednym z najmniej estetycznych i praktycznych rozwiązań jest zamontowanie sznurka na pranie nad wanną. Wówczas z powodu wilgoci pranie długo schnie i tym samym utrudnia domownikom korzystanie z wanny.

Dlatego zanim zaczniemy remont przemyślny dokładnie nasze potrzeby i możliwości przestrzenne mieszkania.

Powiązane wpisy
AGD i RTV

Jak dobrać szafkę RTV do stylu wnętrza?

Wybór szafki RTV to istotny element aranżacji każdego salonu. Warto zadbać o to, aby pasowała…
Czytaj więcej
MebleWyposażenie

Łączenie blatów kuchennych

Kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna, to w niej spędzamy codziennie czas…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *