Salony

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Odpowiednia wysokość telewizora naściennego wpłynie nie tylko na komfort oglądania – lepszą widoczność obrazu, ale także na zdrowie. Nieprawidłowa wysokość telewizora może nawet powodować bóle głowy lub zmęczenie. Dlatego ważne jest, aby była odpowiednio ustawiona w stosunku do osób przed odbiornikiem. Więc na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Instalacja telewizora – o czym pamiętać?

Po zakupie wymarzonego telewizora zwykle siadamy z rodziną lub przyjaciółmi i odtwarzamy swój ulubiony film albo ulubiony serial. Jednak seans nie zawsze kończy się dobrze. Ból szyi, bóle głowy lub szybkie zmęczenie oczu nie są rzadkością. Powodem może być to, że wieszasz telewizor w niewłaściwy sposób.

Ustalenie odpowiedniej wysokości do zawieszenia telewizora może na pierwszy rzut oka wydawać się proste. Wystarczy znaleźć środkową część ściany, a następnie powiesić urządzenie. Jednak wysokość zawieszenia telewizora zależy od wielu innych czynników. Należy więc pamiętać o kilku punktach, takich jak:

  • odległość widza względem wielkości ekranu,
  • wysokość sofy względem wysokości telewizora,
  • położenie telewizora względem wysokości oświetlenie półek – z lampy lub z okna.

Mając na uwadze wszystkie te kwestie, prawdopodobnie nie pomylisz się podczas instalacji telewizora. Dzięki nim telewizor zostanie zamontowany zgodnie z warunkami panującymi w pomieszczeniu i preferencjami domowników.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego zawieszenia telewizora?

Właściwa wysokość uchwytu do telewizora jest ważna nie tylko w kontekście rozrywki, ale także dla zdrowia użytkownika. Czyli wszystkich osób oglądających obrazy wyświetlane na ekranie. Niewłaściwie dobrana wysokość uchwytu do telewizora może wiązać się z tym, że podczas oglądania filmu, serialu czy wydarzenia sportowego widz wyświetlanego obrazu uniesie lub opuści nieco głowę.

Regularne oglądanie telewizji w tej pozie może nawet prowadzić do sztywności lub napięcia w poszczególnych mięśniach i powodować nieprzyjemne bóle szyi, pleców, ramion, a nawet głowy i sprawić, że poczujesz się gorzej.

Czytaj także:  Panele winylowe czy laminowane?

Istotny jest również rozmiar telewizora. Jeśli ktoś decyduje się na wybór urządzenia z dużym ekranem, musi dokładnie zmierzyć odległość od telewizora do fotela. W przeciwnym razie oczy wystawiane na zbyt dużo niebieskiego światła upośledzają widzenie – szczególnie podatne są młode osoby. Dlatego należy zwrócić uwagę na ten czynnik.

Montaż telewizora

Pierwszym czynnikiem decydującym o wysokości wieszaka TV jest jego przyszła lokalizacja względem podłączenia anteny, a także gniazdka elektrycznego. Wpływ na to może mieć również oświetlenie w danym pomieszczeniu. Umieszczenie telewizora zbyt blisko jasnego światła lub bezpośrednio przy oknie, do którego wpada duża ilość światła, nie jest dobrym rozwiązaniem. Widzom trudno jest uchwycić najlepsze momenty filmu lub serialu, które są transmitowane przez urządzenie.

Innym aspektem wpływającym na wysokość telewizora jest to, czy użytkownik ma wystarczająco dużo miejsca na system audio, a także wszelkie urządzenia peryferyjne, takie jak konsole do gier, systemy dźwiękowe itp. lub odtwarzacz DVD/Blu-ray. W takim przypadku, aby całość wyglądała estetycznie i nie było wolnej przestrzeni pod telewizorem z dużą ilością przewodów, dobrym rozwiązaniem może być dodatkowa półka, w której można również schować kable.

Innym aspektem wieszaka na telewizor jest układ siedzeń. Aby urządzenie znalazło się w jak najbardziej naturalnej dla widza pozycji, należy poprosić znajomego, aby usiadł na kanapie i pomógł ustalić odpowiednie miejsce na ustawienie telewizora. Po załatwieniu tych kwestii telewizor instalujemy we właściwej pozycji i każdy będzie mógł wyraźnie widzieć ekran.

Podczas montażu telewizora ważne jest, aby zapewnić widzowi optymalny kąt widzenia – powinien on wynosić od 0° do 15° w pionie. Dzięki temu możesz cieszyć się najlepszymi wrażeniami wizualnymi przy maksymalnym komforcie. W praktyce oznacza to, że odpowiednia wysokość telewizora to około 100-110 cm od podłogi. Dzięki temu wszyscy siedzący mają doskonały widok, a telewizor jest mocno przymocowany do ściany. Faktem jest jednak, że należy wziąć pod uwagę rozmiar telewizora. Jeśli wybierzemy modele o przekątnej 55, 60 lub 70 cali, urządzenie można zamontować nieco wyżej.

Czytaj także:  Brodzik z konglomeratu, czym się wyróżnia?

Telewizor w sypialni

Jeśli jednak chodzi o to na jakiej wysokości powieści telewizor w sypialni, należy najpierw zauważyć, że w tym pokoju najczęściej kładziemy się oglądając telewizję. Dlatego optymalna wysokość będzie wynosić około 180 cm od podłogi. Warto również pomyśleć o doborze rączki do komory z regulowanym kątem pochylenia, aby wybrać odpowiednią pozycję. Istnieje również zasada, że ​​telewizor powinien znajdować się około 30 cm powyżej naszej linii wzroku. W ten sposób na pewno będziemy wygodnie oglądać telewizję.

Czy warto powiesić telewizor na odpowiedniej wysokości?

Telewizor należy bezwzględnie powiesić na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu użytkownicy będą mogli w pełni wykorzystać funkcje urządzenia – doskonała jakość obrazu, a także dobry dźwięk rozchodzący się w optymalnym promieniu do widza.

Również prawidłowe zawieszenie na ścianie nie powinno sprawiać problemów na wysokości widowni. Osoby o niskim i wysokim wzroście będą mogły wygodnie oglądać swoje ulubione filmy i programy. Komfort oglądania chroni również przed bólem szyi, pleców, a nawet problemów z całym ciałem. Ponadto optymalnie zamontowany telewizor umożliwia oglądanie w najbardziej naturalnej możliwej pozycji, co jest również dobre dla wzroku.

Pamiętajmy również, aby odpowiednio dobrać wielkość telewizora do pomieszczenia i zachować właściwe proporcje. Ogromny ekran będzie źle wyglądał w kawalerce, a mały ekran nie będzie pasował do dużego salonu.Podobną zasadą kierujemy się również przy urządzaniu sypialni, choć jeśli to możliwe, najlepiej całkowicie zrezygnować z telewizora w sypialni na rzecz regałów z książkami. Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek problemów z montażem telewizora warto skorzystać z pomocy fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *