Ogród

Sposoby na mszyce na surfiniach – jak skutecznie je usunąć?

Mszyce na roślinach to zmora wielu ogrodów i balkonów, delikatne surfinie są bardzo podatne na ich atak. Jakie są skuteczne sposoby na mszyce na surfiniach? Jakie rośliny odstraszają mszyce? Czy warto używać gotowych chemicznych preparatów?

Surfinie to jedna z najpopularniejszych kwiatów balkonowych, które tworzą piękne, kolorowe kompozycje kwiatowe, są łatwe w uprawie, dlatego poleca się je, początkującym miłośnikom kwiatów. Niestety, jednym z problemów, w uprawie surfinii jest atak mszyc, jednak jest wiele domowych sposobów, aby się ich pozbyć. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze z nich, z wykorzystaniem środków, które znajdziemy w każdej kuchni.

Jak rozpoznać mszyce?

Jak rozpoznać, że mszyce atakują nasze kwiaty? Najlepsze sposoby na mszyce na surfiniach, jest dokładne obejrzenie liści roślin z każdej strony. Mszyce najczęściej żerują na dolnych częściach liści, lubią też atakować pędy roślin, czy szypułki kwiatów,, a poprzez wysysanie soków roślinnych osłabiają kondycję kwiatów. Zaatakowane przez mszyce liście żółkną i stają się zdeformowane i pokryte lepką mazią – spadzią.

Jak wyglądają te szkodniki? Mszyce mają barwę żółtą, jasnozieloną lub zieloną, są niewielkich rozmiarów od 1,8 mm do 3 mm. Jednak pomimo mikroskopijnych wymiarów są łatwo zauważalne, ponieważ żerują w dużych koloniach. Mszyce mogą zostać przyniesione przy zakupie roślin i rozprzestrzenić się podczas rozsadzania, dlatego zanim kupimy surfinie w sklepie ogrodniczym, warto dokładnie je obejrzeć.

Skuteczne sposoby na mszyce na surfiniach

Sposób nr 1 – ocet

To jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów, a jego przygotowanie jest bardzo proste, co ważne, użycie octu to bardzo ekologiczny sposób na usunięcie mszyc z surfinii. Do sporządzenia roztworu potrzeba jedynie wody i octu, do wody wlewamy ocet w proporcji 1:10. Przygotowany roztwór, należy rozpylić na surfinie, trzeba pamiętać, aby dokładnie spryskać spód liści, gdzie mszyc jest zwykle najwięcej. Użycie otu to najpopularniejszy sposób, żeby pozbyć się mszyc z balkonu.

Czytaj także:  Jak usunąć wosk z pomnika - 4 skuteczne sposoby.

Sposób nr 2 – płyn do mycia naczyń

Kolejny prostym sposobem na pozbycie się mszyc jest użycie płynu do mycia naczyń.

Do przygotowania roztworu wystarczy 1 litr wody i łyżka płynu do mycia naczyń, tak jak w przypadku octu, dokładnie spryskujemy surfinie ze wszystkich stron. Kwiaty należy ostrożnie spryskiwać, aby nie uszkodzić delikatnych płatków surfinii.

Sposób nr 3 – wywar z cebuli

W usuwaniu mszyc skuteczna jest również cebula, wystarczy pokroić jedną cebulę w kostkę, przełożyć do garnka i zalać litrem wody. Wywar należy gotować przez około pół godziny, a następnie przestudzić. Chłodny roztwór przelewamy do spryskiwacza i dokładnie spryskujemy kwiaty, zabieg ten można powtórzyć kilkakrotnie

Sposób nr 4 – czosnek

Czosnek znany jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, świetnie sprawdzi się w usuwaniu mszyc z surfinii. Obieramy trzy ząbki czosnku i kroimy w drobną kostkę, a następnie przekładamy do naczynia i zalewamy letnią wodą. Naczynie z czosnkiem przykrywamy (można również użyć słoika, który łatwo zakręcić) i odstawiamy na 24 godziny. Następnego dnia roztwór przelewamy do spryskiwacza i dodatkowo rozcieńczamy wodą, w proporcji 1:1. Dokładnie spryskujemy kwiaty.

Sposób nr 5 – soda

Użycie sody to kolejny ekologiczny sposób na usunięcie mszyc z surfinii, do połowy szklanki wody, wsypujemy pół łyżeczki sody i ćwierć łyżeczki oleju (rzepakowy lub słonecznikowy). Miksturę przelewamy do spryskiwacza. Dzięki użyciu oleju, roztwór będzie lepiej przylegał do nawierzchni liści.

Sposób nr 6 – woda i mleko

W usuwaniu mszyc skuteczne jest także krowie mleko. Wodę i mleko mieszamy w proporcji 1:1, przelewamy do spryskiwacza i opryskujemy rośliny. Zwykle do usunięcia mszyc wystarczą 2-3 opryski.

Sposób nr 7 – napar z pokrzywy

Do przygotowania wywaru najlepsza jest świeża pokrzywa, 1 kg pokrzywy zalewamy 1 l wody (jeżeli to możliwe warto użyć odstanej wody deszczowej). Wyciąg odstawiamy na 24 godz., następnie spryskujemy rośliny. Przygotowany wyciąg z pokrzywy najlepiej przechowywać w lodówce i stosować regularnie, aby zapobiec zaatakowaniu roślin przez mszyce.

Czytaj także:  Czym zmyć długopis z ubrań?

Sposób nr 8 – mechaniczne usuwanie mszyc

Na wczesnym etapie pojawienia się mszyc, można spróbować usunąć je ręcznie. Sposób ten jest dość pracochłonny, ale przynosi dobre skutki. Mszyce najlepiej usuwać przy użyciu dłoni, ale pamiętajmy, aby najpierw założyć jednorazowe rękawice ochronne.

Sposób nr 9 – biedronki

Mszyce są ulubionym przysmakiem biedronek, dlatego warto zachęcać je do przylatywania do naszego ogrodu czy balkonu. Najlepszym wabikiem dla biedronek jest spryskanie surfinii wodą z cukrem, albo przywiązanie do łodyg żółtych wstążek.

Ten sposób może jednak nie przynieść zbyt szybkich efektów, jednak warto stosować go profilaktycznie i spryskiwać rośliny wodą z cukrem.

Sposób nr 10 – szare mydło

Kolejnym skutecznym sposobem na mszyce jest użycie roztworu zwykłego szarego mydła. Do przygotowania roztworu wystarczy użyć 20 g szarego mydła, które rozpuszczamy w gorącej wodzie, a po ostudzeniu rozpylamy na liście kwiatów, aby szybciej przygotować roztwór można wykorzystać szare mydło w płynie, rozpuści się znacznie szybciej.

Sposób nr 11 – rośliny odstraszające mszyce

Jeżeli chcemy uniknąć problemów z mszycami, warto posadzić rośliny, które je skutecznie odstraszą. Najskuteczniejsza jest lawenda, wystarczy postawić kilka doniczek na balkonie, a problem mszyc zostanie rozwiązany, równie skuteczna jest nasturcja lub cząber. Należy jednak pamiętać, że jest to skuteczna metoda zapobiegania atakom mszyc, jeżeli te zaczęły już żerować na surfiniach, najpierw należy zastosować jedną z powyższych metod, aby się ich pozbyć.

Sposób nr 12- chemiczne środki

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment środków do usuwania mszyc. Popularnymi, a zarazem skutecznymi środkami są np. KARATE, KARATE GOLD czy MOSPILAN. Chemiczne środki do usuwania mszyc, najczęściej są dostępne w formie sprayu. Jednak zanim sięgniemy po chemiczne środki, warto najpierw spróbować tych przyjaznych środowisku, a po chemię ogrodniczą sięgajmy w ostateczności.

Czytaj także:  Brodzik z konglomeratu, czym się wyróżnia?
Powiązane wpisy
Ogród

Bratki w donicach przed domem: Piękna dekoracja wejścia

Bratki to jedne z najbardziej uwielbianych roślin ozdobnych, które mogą dodać kolorytu każdemu…
Czytaj więcej
Ogród

Krzewy w donicach przed domem: Elegancki ogród wejściowy

Krzewy w donicach to świetny sposób na ozdobienie przestrzeni wokół domu, na tarasie czy…
Czytaj więcej
Ogród

Drzewa w donicach: Jak wybrać i pielęgnować miejskie oazy

Uprawa drzew w donicach to fascynujące hobby, które pozwala cieszyć się pięknem natury nawet w…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *