Inne

Jak należy ułożyć sztućce po weselu?

Wesele to nie jest zwykła impreza, mimo że zazwyczaj bawimy się na niej w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Podniosła atmosfera wymaga odpowiedniego zachowania przy stole, między innymi właściwego posługiwania się sztućcami. Ważne jest nie tylko to, jak operujemy widelcem i nożem podczas posiłku, ale też jak odłożymy sztućce, kiedy już skończymy jeść. Na weselu zazwyczaj podawany jest nie tylko obiad, ale też kilka ciepłych kolacji, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak układać poszczególne sztućce również po deserach. Właściwe ułożenie sztućców po jedzeniu to jedna z ważniejszych zasad dobrego zachowania przy stole. Jak nie popełnić faux – pas i czuć się komfortowo na weselu, czy innych przyjęciach?

Odkładanie sztućców w trakcie posiłku – jak robić to prawidłowo?

Rzadko kiedy podczas wesela, czy innego przyjęcia skupiamy się wyłącznie na konsumowaniu tego, co mamy na talerzach. Imprezy, którym towarzyszy celebrowanie posiłków to również towarzyskie rozmowy, żarty i wspólne spędzanie czasu. Czasami prowadzenie z kimś konwersacji wymaga odłożenia na chwilę sztućców, przed ukończeniem posiłku. Właściwe odłożenie noża i widelca podczas pauzy w jedzeniu jest według zasad savoir – vivre równie ważne, co odłożenie ich już po skończeniu dania. Jak zrobić to prawidłowo?

Jeśli chcemy na chwilę odłożyć sztućce, by zająć się rozmową, czy sięgnąć po napój lub serwetkę, sztućce układamy na talerzu w określonych pozycjach. Noża i widelca, czy też łyżki nie należy opierać o talerz. Takie ułożenie jest nieeleganckie, ponadto sztućce mogą się zsunąć i poplamić obrus. Sztućców nie układamy także na serwetce, w celu zrobienia pauzy w posiłku nóż i widelec układamy na talerzu kolejno w pozycji na godzinę 8 oraz 16, pilnując, by się nie skrzyżowały. Sztućce skrzyżowane według zasad zachowania przy stole oznaczają dla obsługi sugestię dokładki.

Czytaj także:  Czym zmyć długopis z ubrań?

Jeśli chodzi o łyżkę podczas jedzenia zupy, to wszystko zależy od tego, w czym została podana. Podczas konsumowania zup podanych w zwykłym talerzu, wystarczy zostawić łyżkę w naczyniu. Jeśli podano nam zupę w bulionówce na spodku, to łyżkę odkładamy na spodek, nie zostawiamy jej w bulionówce. To samo dotyczy łyżeczki czy widelczyka do deserów podawanych w pucharku.

Właściwe ułożenie sztućców po jedzeniu – zasady, jakie warto znać

Zakończenie posiłku nie oznacza pełnej swobody, jeśli chodzi o zachowanie przy stole. Również wtedy należy dostosować się do panujących zasad. Zostawienie sztuców opartych o talerz, położonych na serwetce, czy rzuconych byle jak, jest zdecydowanie w złym guście. Kiedy skończymy się posilać nóż i widelec również należy zostawić w określonej pozycji. Jak wygląda właściwe ułożenie sztućców po jedzeniu?

Podczas wesel i eleganckich imprez kelnerzy zbierają talerze zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy wszyscy skończą jeść. Obsługa zbiera jednak nakrycia również wtedy, gdy goście są na parkiecie lub poza salą. Jeśli zostawiamy talerz z resztą posiłku której nie zamierzamy kończyć, warto ułożyć sztućce we właściwy sposób, by kelnerzy wiedzieli, czy dane nakrycie może już zostać sprzątnięte. Ułożenie sztućców po jedzeniu, dające obsłudze stolika sygnał do zabrania nakrycia, to ustawienie widelca i noża w pozycji na godzinę 17.

Istnieje również drugi sposób sygnalizujący, że posiłek został zakończony, jest to styl amerykański, według jego zasad nóż i widelec układamy równolegle na talerzu, przy jego bokach. Układa się je na godzinę 18. W naszym kraju i w całej Europie zdecydowanie popularniejszy jest jednak pierwszy sposób.

Jak się zachować po zakończeniu jedzenia zupy? Tutaj obowiązują takie same zasady, jak przy robieniu przerwy w konsumpcji płynnego posiłku. Jeśli zupę podano w talerzu, bez spodka to łyżkę zostawiamy wewnątrz talerza, nie opieramy jej o brzeg, ani nie zostawiamy na serwetce. W sytuacji, gdy zupę podano w bulionówce na spodku, to łyżkę układamy na spodku, zostawienie jej w bulionówce uważane jest za nieeleganckie. Taka sama zasada obowiązuje przy deserach, jeśli podano nam ciasto na talerzyku, to układamy widelec tak, jak po zakończeniu drugiego dania. Przy pucharku zostawiamy łyżeczkę wewnątrz, chyba że pucharek podano na podstawce.

Czytaj także:  Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Kawa lub herbata na weselu – jak odstawić filiżankę i łyżeczkę?

Na weselach oraz innych oficjalnych imprezach, po zjedzeniu głównego dania w zwyczaju jest sięganie po kawę lub herbatę. Filiżanka aromatycznego napoju pozwala na relaks oraz miłą pogawędkę z gośćmi. Co zrobić z filiżanką oraz łyżeczką kiedy skończymy pić? Pozostawienie łyżeczki wewnątrz filiżanki jest w bardzo złym guście. Według zasad savoir – vivre łyżeczkę odkładamy na spodek.

O czym jeszcze warto pamiętać przy weselnym stole?

Eleganckie zachowanie przy stole, to nie tylko właściwe odkładanie sztućców. Warto pamiętać również o innych ważnych zasadach. Jedną z najważniejszych jest zaczekanie z jedzeniem posiłku, dopóki wszyscy goście siedzący przy naszym stoliku również nie otrzymają swojego dania. Odstąpić od tej zasady można jedynie w przypadku wyraźnego zezwolenia współbiesiadników, kiedy obsługa roznosi potrawy bardzo powoli.

Eleganckie nakrycia przy weselnych stole budzą obawy wielu osób. Nie każdy wie, w jakiej kolejności sięgać po sztućce umieszczone wokół talerza. Tymczasem zasada ta jest bardzo prosta. Sztućce ułożone są według kolejności podawania dań, w pierwszej kolejności bierzemy te, ułożone na zewnątrz, najdalej od talerza. Z każdym daniem bierzemy te, leżące coraz bliżej, aż dojdziemy do łyżeczki lub widelczyka potrzebnych do zjedzenia deseru. Sztućce deserowe ułożone są zazwyczaj nad nakryciem.

Co zrobić z serwetką znajdującą się przy nakryciu?

Nie tylko sztućce spędzają sen z powiek weselnikom. Osoby, które rzadko bywają na tego typu przyjęciach często nie wiedza też, co zrobić z serwetką, będącą częścią nakrycia. Jeśli nie wiemy, jak prawidłowo używać serwetki, a nie chcemy popełnić faux – pas to lepiej ją po prostu zostawić nieruszoną. Nigdy nie należy zatykać jej sobie za dekolt, czy kołnierz koszuli. Serwetkę rozkłada się na kolanach. Kiedy skończymy jeść, serwetkę układamy po prawej stronie nakrycia.

Czytaj także:  Jak zagospodarować miejsce pod schodami? 17 pomysłów

Czego NIE robić przy weselnym stole?

Znając zasady savoir – vivre będziemy czuć się swobodnie i pewnie na każdym przyjęciu, również na weselu. Oprócz właściwego ułożenia sztućców, czy posługiwania się serwetką dołączoną do nakrycia, warto znać również inne zasady, co pozwoli nam uniknąć popełnienia gafy. Czego nie robić przy weselnym stole?

  • Poprawianie makijażu lub włosów – w tym celu udajemy się do toalety.
  • Dmuchanie na łyżkę – kiedy potrawa, którą nam podano, jest zbyt gorąca, należy odczekać, aż wystygnie, dmuchanie jest nieeleganckie.
  • Gestykulacja ze sztućcami w dłoniach – podczas towarzyskiej rozmowy przy stole najlepiej całkowicie powstrzymać się od gestykulacji.
  • Popijanie napoju bez wcześniejszego wytarcia ust – zarówno sięganie po kieliszek, jak i szklankę z wodą wymaga wcześniejszego otarcia ust serwetką.

Znając właściwe ułożenie sztućców po jedzeniu oraz inne zasady zachowania się przy stole, będziemy czuć się swobodnie podczas każdego przyjęcia.

Powiązane wpisy
Inne

Jak usunąć wosk z pomnika - 4 skuteczne sposoby.

Nagrobki służą jako trwałe pamiątki, aby zachować przeszłość tych, których kochamy i…
Czytaj więcej
PoradyInne

Czym zmyć długopis z ubrań?

Bardzo łatwo pobrudzić ubranie długopisem. Wystarczy chwila nieuwagi podczas prac biurowych.
Czytaj więcej
PoradyInne

Czym rozpuścić kropelkę? Poznaj najlepsze sposoby na pozbycie się kleju

Kropelka to klej, któremu nie można odmówić skuteczności. Potrafi on trwale scalić wiele…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *