Kostka brukowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów, z którego powstają podjazdy do domu, ścieżki rowerowe, chodniki czy nawet ogrodzenia. Cechuje się niezwykłą odpornością na warunki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia. Jedynym minusem kostki jest jej systematyczna konserwacja i czyszczenie. Wystarczy, że wykonamy ten zabieg po każdej zimie i spokojnie możemy cieszyć się doskonałym stanem oraz atrakcyjnym wyglądem naszej kostki. Czy zatem czyścić kostkę brukową i jakich narzędzi użyć? Podpowiadamy!
Przygotowanie powierzchni do czyszczenia kostki brukowej
Jak doskonale wiadomo, że bez względu na to, z jakim rodzajem zanieczyszczenia mamy do czynienia, należy skrupulatnie przygotować powierzchnię. W pierwszej kolejności należy w miarę możliwości pozbyć się przedmiotów, które stoją na przeszkodzie. Następnie zamieść całą powierzchnię zwykłą miotłą lub użyć do tego bardziej specjalistycznego sprzętu, czyli szybką zamiatarką. Jeśli pozbędziemy się zalegającego piachu, liści i ziemi musimy zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt- wiatr. Zalecane jest, żeby nie wykonywać żadnych czynności oczyszczających przy silnie wiejącym wietrze z dwóch ważnych powodów. Jesteśmy narażeni na ponowne nałożenie zabrudzeń i większe ryzyko nawdychania się oparów przez używane preparaty do czyszczenia kostki brukowej.
Rodzaje zanieczyszczeń na kostce brukowej
Kostka brukowa jak każde podobne podłoże, wraz z eksploatacją ulega powolnemu zniszczeniu. Szczególnie trudnym czasem jest okres jesienny i zimowy. To właśnie wtedy kostka narażona jest na opady śniegu, wodę, sól, spadające gałęzie czy liście.
O wiele większym wyzwaniem jest usunięcie z kostki oleistych plam, rdzy, mchu czy co gorsze resztek cementu. Czy jest więc sposób na pozbycie się tak uporczywych zabrudzeń? Oczywiście, że tak i to nie dużym kosztem. W najnowszym artykule prezentujemy szereg preparatów do czyszczenia kostki brukowej.
Najlepsze urządzenia do mycia kostki brukowej
MYJKA DO CZYSZCZENIA KOSTKI BRUKOWEJ PROBST EC-60
Mimo że nie jest to produkt na każdą kieszeń, to zdecydowanie powinien znaleźć się w zestawieniu. Została wyposażona w dwie obrotowe dysze, przez które wypływa woda pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki tej myje wyczyścisz kostkę o wiele szybciej i dokładniej, jest skuteczna w wypłukiwaniu zanieczyszczeń między ciasnymi szczelinami. Zasilana benzyną, poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającą powierzchnią. Myjka jest produktem na lata wartym większej inwestycji.
Urządzenie posiada komponenty o mocy 2800 W, co jest jednoznaczne z tym że za stosunkowo niewielką cenę otrzymujemy profesjonalny sprzęt, który będziemy użytkować przez długie lata. Myjka posiada elastyczny wąż oraz mosiężną głowicę pompy, która zapewnia pracę nawet do 60 godzin bez przerwy. Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna, a nasza kostka będzie lśnić przez całe lato.
SZCZOTKA DO MYCIA KOSTKI KARCHER TECHKAR T-RACER
Wyposażona jest w wysokociśnieniowe dysze myjące o szerokim kącie strumienia umieszczone na obrotowym ramieniu (łożyskowanym), dzięki czemu zapewnia dużą stabilność i komfort pracy. Co istotne, szczotka może być używana zarówno przy gorącej, jak i zimnej wodzie.
Uwaga! Przy każdym zamówieniu bardzo ważne jest podanie sprzedawcy, z jaką myjką ma być kompatybilna szczotka!
PROFESJONALNA PRZEMYSŁOWA GORĄCA MYJKA CIŚNIENIOWA ANNOVI REVERBERI 200 BAR
Włoska produkcja i włoska jakość. Lider na rynku od ponad 60 lat. Innowacyjny produkt posiada pompę korbowodową Triplex z ceramicznymi tłokami i mosiężną głowicą pompy co zapewnia wieloletnią żywotność produktu. Idealnie sprawdzi się do profesjonalnych prac, które wymagają nie lada mocy i obciążenia. Polecana przy większych terenach (np. przestrzenie wokół hal, gospodarstw czy obiektów rekreacyjnych). Marka cieszy się ogromną popularnością wśród Polskich klientów przez swoją ponadprzeciętną jakość względem ceny.
SZCZOTKA STANLEY PATIO CLEANER 41953
Żadna szczotka tak skutecznie nie chroni przed rozpryskiwaniem się wody, jak ta. Zamontowano do niej dwie płaskie dysze na obracającym się śmigle, przez co mamy gwarancję wysokiej wydajności. Solidna obudowa jest perfekcyjnym zabezpieczeniem, a wygodne uchwyty umożliwiają czyszczenie powierzchni pionowych takich jak brama garażowa, mur czy ogrodzenie. Bardzo przystępna cenowo szczotka przyciąga wielu klientów szukających urządzeń do czyszczenia kostki brukowej.
SZCZOTKA DO MYCIA KOSTKI BRUKOWEJ KRACHER PCL 4+
Urządzenie jest standardowo wyposażone w dwie szczotki do drewna, które bez problemu można wyposażyć w szczotki do czyszczenia gładkich posadzek kamiennych, betonowych oraz kostki brukowej. Obracające szczotki powodują, że błoto, mech czy ziemia bez trudu zostają usunięte.
SZCZOTKA DO KOSTKI BRUKOWEJ WRE 18-55 KARCHER EKO
Produkt ekologiczny, bez zbędnych spalin i chemikaliów. Wkład szczotkowy wymienisz bez użycia narzędzi. Bateria 18 V jest kompatybilna z uniwersalną platformą bateryjną Kärcher. Jeśli masz dość wyrastających chwastów, mchu i traw to będzie wyborem idealnym. Bezprzewodowa maszyna sprawnie usuwa najdrobniejsze rośliny spomiędzy szczelin kostki i innych powierzchni wokół domu. Po użyciu z łatwością wymienisz szczecinę na nową (instrukcja wymiany znajduje się w linku).
Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami
Jeśli Twoim priorytetem jest zaoszczędzenie pieniędzy, a czas nie jest tak istotny, to najlepszym pomysłem może okazać się czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami. Przy mniejszych zabrudzeniach i stosunkowo niewielkich przestrzeniach powinno w zupełności wystarczyć. Przygotuj przestrzeń zamiatając brud, a następnie ostrym narzędziem (np. nożykiem, haczką lub małym sekatorem) usuń chwasty, które zdążyły rozgościć się na Twojej kostce brukowej. Po wycięciu szkodników przystąp do mycia. W zależności od stopnia zabrudzenia użyj wody z węża ogrodowego albo bardziej specjalistycznych środków. Przerwy między kamieniami wypełnij świeżym piaskiem, zapobiega to licznym deformacją i pozwala na skuteczne odprowadzanie wilgoci.
Impregnacja kostki brukowej
Od dłuższego czasu rynek oferuje różne preparaty impregnujące, które po aplikacji zapewnią doskonałą barierę ochronną. Zabezpieczy to blok przed zabrudzeniem i przyspieszy usuwanie zabrudzeń myjką wysokociśnieniową. Zaleca się wykonanie zabiegu impregnacji co trzy lub cztery lata. Dostępne są dwa rodzaje preparatów impregnujących: są to typowe środki na bazie polimerów oraz uniwersalne preparaty, które jednocześnie oczyszczają powierzchnię bloczka i ją zabezpieczają. Jednak należy pamiętać, że nawet najlepszy i najdroższy środek do impregnacji będzie przynosi marne efekty, jeśli nie będziemy stosować go regularnie.