Oczyszczacze i nawilżacze powietrza to najpopularniejszy sposób na zredukowane nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu, a także pozbycie się drobnoustrojów i patogenów – trzeba jednak zastosować odpowiednie filtry do nawilżaczy powietrza, by działały one efektywnie. Same filtry są kluczowym elementem dla działania całego urządzenia, gdyż to właśnie one odpowiadają za wychwytywanie z powietrza niebezpiecznych związków lub zanieczyszczeń neutralnych dla zdrowia, jednak generujących nieprzyjemny zapach. Filtry do nawilżaczy powietrza należy wymieniać regularnie zgodnie z zaleceniami producenta samego filtra i nawilżacza. W przeciwnym razie efektywność działania urządzenia będzie stopniowo spadać, aż w końcu całkiem przestanie ono pełnić swoją funkcję. W większości przypadków filtry do nawilżaczy powietrza wymienia się co kilka miesięcy. Czasem jednak producenci zalecają, by robić to co roku. Jest to jednak także zależne od tego, jak intensywnie użytkuje się urządzenie.
Jak działają filtry do nawilżaczy powietrza?
Zazwyczaj filtry do nawilżaczy powietrza mają w sobie aktywnie węgiel umiejscowiony na materiale filtracyjnym. To pozwala wychwycić wszystkie zanieczyszczenia z powietrza i je efektywnie zneutralizować. Filtry do nawilżaczy powietrza skutecznie wychwytują zanieczyszczenia, takie jak pyłki generujące reakcje alergiczne, wirusy, bakterie, a także drobne zanieczyszczenia fizyczne, takie jak pył z zewnątrz. Filtry mogą mieć różną gęstość i na tej podstawie określa się, do czego są dedykowane.
Filtry do nawilżaczy powietrza, a nieprzyjemne zapachy
Filtry do nawilżaczy powietrza z zawartym węglem aktywnym bardzo skutecznie wychwytują nawet najdrobniejsza zanieczyszczenia. Tego typu filtry są w stanie pozbyć się nie tylko drobnoustrojów, ale także zapachu spalin, smogu, dymu, dymu tytoniowego, a także lotnych związków organicznych generujących przykry zapach stęchlizny. Oczyszczanie powietrza dzięki filtrom do nawilżaczy powietrza dzieje się na bieżąco, więc użytkownicy mogą ciągle cieszyć się świeżym powietrzem i brakiem obcych zapachów w pomieszczeniu. Filtry mają tę zaletę, że nie maskują przykrego zapachu, tak jak odświeżacze, a efektywnie go wychwytują i neutralizują, co sprawia, że efekt jest trwały. Takie rozwiązanie jest więc świetne nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także lokalach użytkowych, gdzie trzeba dbać o przyjemny zapach i higienę. Regularnie wymieniane filtry pozwolą też zminimalizować efekty alergii.