Sanitariat i armaturaMateriały wykończeniowe

Jak zrobić kabinę prysznicową bez brodzika, czyli robimy prysznic bezbrodzikowy.

Kabina prysznicowa bez brodzika tzw. walk in zyskuje coraz większą popularność, nie tylko ze względu na wygodę korzystania, ale przede wszystkim na duże walory estetyczne. Jak wykonać samodzielnie taką kabinę? Jak dobrać odpowiednie płytki? Tłumaczymy krok po kroku.

Najłatwiej wykonać kabinę bezbrodzikową n etapie wykańczania domu czy mieszkania, większym wyzwaniem jest przebudowa już istniejącej łazienki, największy problem sprawia wówczas wykonanie odpływów.

Prysznic bez brodzika, czyli jaki?

Trudność polega na wykonaniu funkcjonalnego i wygodnego prysznica, który jednocześnie będzie elegancki i estetyczny. Kabina typu walk in jest idealnym rozwiązaniem, stanowiącym efektowne przedłużenie podłogi. Kabinę wyłożyć tymi samymi płytkami co podłoga lub odcinać tą przestrzeń od reszty łazienki.

Strefa natryskowa pozbawiona jest różnicy poziomów przez co jest to idealne rozwiązanie dla osób starszych, niepełnosprawnych lub małych dzieci.

Jak zrobić kabinę prysznicową?

Najważniejszym elementem kabiny walk in jest wykonanie spadków oraz odpowiedni rozmieszczenie odpływów. W tradycyjnych brodzikach, odpływ znajduje się wyżej niż poziom posadzki, dlatego łatwiejsze jest zachowanie spadku rur odpływowych. Problem ten można rozwiązać stosując odpływy ścienne, cała woda spływa wtedy do odpływu na poziomie posadzki. Ważne jest, kabina bez brodzika znajdowała się w odpowiedniej odległości od szachtu instalacyjnego. Jeśli odległość będzie zbyt duża, wykonawca będzie miał problem z zachowaniem odpowiednich spadków.

Podstawą prawidłowego wykonania prysznica bezbrodzikowego jest odpowiednio wyprofilowana posadzka, która zależna jest od rodzaju odpływu (liniowy, punktowy, ścienny). Posadzka musi mieć odpowiednio ukierunkowane spadki o właściwym kącie nachylenia min. 2 %.

Kolejnym krokiem jest poprawne ułożenie warstwy hydroizolacyjnej. Można skorzystać z gotowych produktów, dostępnych w marketach budowlanych jak np. folia w płynie, która łatwo rozprowadza się na powierzchni posadzki za pomocą pędzla.

Następną czynnością jest zastosowanie zaprawy klejowej. Zaprawę sypką, rozbijamy z wodą w odpowiednich proporcjach wg zaleceń producenta, najlepiej użyć do tego celu wiertarki z mieszadełkiem. warstwa kleju nakładana jest na podłoże i na płytki, układając w ten sposób całą podłogę w kabinie prysznicowej, pamiętając o odpowiednich spadkach.

Ostatnim etapem jest fugowanie płytek, jednak przed fugowaniem, należy odczekać czas wskazany przez producenta zaprawy. Na styku ściany z podłogą oraz w miejscu odpływów należy zabezpieczyć przestrzeń silikonem sanitarnym. Na końcu przechodzimy do montażu drzwi kabiny, deszczownicy oraz baterii.

Wady i zalety prysznica bezbrodzikowego

Jakie zalety ma kabina bez brodzika?

  1. Więcej wolnej przestrzeni – łazienka bez brodzika ma więcej miejsca do zagospodarowania i daje poczucie przestronności. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w małych łazienkach.
  2. Dowolny kształt natrysku – strefę kabiny prysznicowej możemy zaprojektować w dowolnym miejscu łazienki.
  3. Estetyka – łazienka z bezbrodzikową kabiną jest minimalistyczna i stwarza wiele możliwości projektowych.
  4. Wygoda – wejście do kabiny z poziomu podłogi jest wygodne dla osób sprawnych lub mających problem z poruszaniem się, a także dla małych dzieci. Kabina może zostać zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić wjazd do niej wózkiem inwalidzkim.
  5. Łatwy montaż – ściankę oddzielającą strefę prysznica od reszty łazienki łatwo rozdzielić szklaną taflą, montowaną na specjalnych profilach.
  6. Utrzymanie czystości – kabinę typu walk in znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Nie wymaga żmudnego szorowania brodzika, ani doczyszczania załamań i zgięć tradycyjnego brodzika.

Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady:

  1. Cena – pomimo braku kosztów zakupu brodzika, kabina typu walk in nie jest tanim rozwiązaniem. Koszt odpowiedniego montażu jest dość wysoki.
  2. Ograniczone możliwości – niestety w przedwojennych kamienicach czy mieszkaniach w bloku z wielkiej płyty może być problem z zachowaniem odpowiedniego spadku oraz pozostawienie wolnego miejsca na elementy przyłączeniowe.
  3. Fachowiec – żeby zapewnić właściwe wykonanie kabiny oraz dobór odpowiedniej jakości materiałów, najlepiej zatrudnić doświadczonego fachowca.
  4. Zatkany odpływ – odpływ w tego typu kabinach wymaga częstszego czyszczenia.
  5. Wilgotność – kabiny bez brodzików nie są otaczane szczelnie szybami, aby uniknąć gromadzenia się pary wodnej na ścianach czy meblach.
  6. Woda w łazience – woda wypływająca poza strefę kabiny to największa wada kabin typu walk in. Podczas użytkowania prysznica trzeba być ostrożnym, ponieważ woda łatwo rozchlapuje się na pozostałe części łazienki.

Jak wybrać ściankę?

Ścianka prysznicowa czyli przezroczysta lub półprzezroczysta tafla szkła pozwala na zaaranżowanie przestrzeni natryskowej. Przy wyborze odpowiedniej ścianki, najważniejsze są jej wymiary. Standardowa kabina bez brodzika ma wymiary od 70 cm do 140 cm. Istotny jest też kolor profili ścianki. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch ścianek, co chroni przed zachlapaniem łazienki. Warto również wybierać szkło z powłoką antybakteryjną, co ułatwia czyszczenie.

Jakie płytki będą najlepsze?

Przy wyborze płytek do kabiny walk in, należy pamiętać, że strefa natryskowa musi mieć zachowany spadek minimum 2 %. Gdy zdecydujemy się na zbyt duże płytki, konieczne może być ich przycięcie, co ostatecznie ma wpływ na estetykę kabiny. Na efektowne ukrycie spadków i odpływów najlepsze są drobne mozaikowe płytki. Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie strefy natrysku wyrazistym kolorem lub innym wzorem.

Co ważniejsze, płytki pod prysznicem powinny być antypoślizgowe. Takie płytki zwykle oznaczone są symbolem od R9 do R13, jeżeli zastosowane zostaną zwykłe płytki korzystanie z prysznica może być niebezpieczne. Ostatnim ważnym elementem jest dobranie odpowiedniego kleju i fugi – muszą one być wodoodporne.

Powiązane wpisy
Sanitariat i armatura

Komfort i relaks - zestawy prysznicowe do Twojej łazienki

Chcąc zapewnić sobie relaksujący prysznic, który jest dla wielu z nas jest jedyną chwilą…
Czytaj więcej
Sanitariat i armaturaMateriały wykończeniowe

Brodzik z konglomeratu, czym się wyróżnia?

Zanim staniemy przed wyborem brodzika, należy się zastanowić czym różni się brodzik z…
Czytaj więcej
Drzwi i oknaMateriały wykończeniowe

Drzwi wewnętrzne i ich nietypowe wymiary

Ważnym elementem architektury wnętrza są drzwi, gdy urządzamy mieszkanie lub je remontujemy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *